Devamını Oku

Resme tıkla

Devamını Oku

Teknoloji girişimcisi Elon Musk, kendi elektronik otomobil şirketi Tesla'da imal edilen, bizzat binip kullandığı  2008 model kırmızı  Tesla Roadster'ini, gene kendi uzay taşımacılığı şirketi olan SpaceX'ile Mars'a gönderdi.


Elon Tesla aracını "Falkon  Heavy" adlı  3 ayrı roketle uzaya fırlattı. Bu 3 roketin daha sonra yeniden kullanılmak üzere geri dönmesi hesaplanarak fırlatıldı. 

Fırlatılma anı tüm dünyada canlı bağlantıyla izlenildi ve fırlatmada her şey planlandığı gibi gelişti.

Fırlatıldıktan dakikalar sonra 2 roket belirlenen noktalara dik olarak geri indi. Roketlerin geri dönüşleri canlı bağlantılarla da yayınlandı.

 3'cü Roket Musk'un kırmızı Tesla Roadster'ini taşıyan kapsülü Mars istikametine doğru fırlattıktan sonra, deniz ortasındaki platforma inmek için  geri dönüş yoluna girdi. 

Fakat  SpaceX şirketi 3'cü roketin platforma inme anını canlı yayında göstermedi.

Kırmızı Tesla'nın içinde bulunduğu kapsül 3'cü roketten ayrıldıktan sonra motorunu durdurdu ve 6 ay sürecek Mars yolculuğuna başladı. 

90 Milyon dolara malolan bu yolculuğun amacı dünyaya en çok benzeyen gezegen olan Mars'ta insanların yaşayabilmesi için koloniler kurmak. 

Bu kolonilerin kurulması için taşınacak malzemelerin sorunsuz  en emniyetli ve en uygun fiyatlarla nakliyesini gerçekleştirebilmek. 

İnanılmaz heyecan verici anlarda Kırmızı tesla'nın şöför koltuğunda uzay kıyafeti giydirilmiş bir şöför mankeni dünyadan kameralar aracılığıyla izlendi.

Çılgın yatırımcı ünvanını bir kez daha kanıtlayan Elon Musk,  Tesla ve SpaceX  şirketlerinin  reklamını da tüm dünyaya yapmış oldu.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2018, 12:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202