İngiltere Seri Tecavüz İddiasıyla Karıştı

İngiltere'de konuşulan iddia ülkeyi karıştırdı. Ülkede dört eski futbolcu BBC'de yayınlanan bir televizyon programında çocukken cinsel istismara maruz kaldıklarını öne sürdüler. İngiltere kaptanı Wayne Rooney, tacize uğrayan futbolculardan yaşadıklarını kamuoyuna açıklamalarını talep etti. 

İngiltere Seri Tecavüz İddiasıyla Karıştı

İngiltere'de konuşulan iddia ülkeyi karıştırdı. Ülkede dört eski futbolcu BBC'de yayınlanan bir televizyon programında çocukken cinsel istismara maruz kaldıklarını öne sürdüler. İngiltere kaptanı Wayne Rooney, tacize uğrayan futbolculardan yaşadıklarını kamuoyuna açıklamalarını talep etti. 

Geçtiğimiz hafta taciz konusunda açıklama yapan ilk futbolcu Ady Woodward, programda gözyaşlarını tutamadı. Chris Unsworth ve Jason Dunford, ilk kez kamuoyu önünde Crewe Alexandra takımının antrenörlerinden olan Barry Bennel tarafından cinsel tacize maruz kaldıklarınını iddia ettlier. Unsworth, 100'e yakın kez tecavüze uğradığını söylerken şimdiye kadar bunu tek bir kişiye dahil söylemediğini ifade etti. 

Taciz iddialarında ismi geçen 62 yaşındaki Barry Bennel çocuklara taciz suçlamasıyla şu ana kadar 3 defa hüküm giyerek cezaevine girdi. Aynı zamanda izci lideri olan Bennel, 1998 yılında ABD’de mahkeme tarafından 9 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve 4 yıl cezaevinde kalmıştı. İngiltere’de bir mahkeme ise 2015 yıllında Bennel’i Macclesfield’deki bir eğitim kampında bir erkek çocuğa cinsel tacizde bulunmaktan yargılamış, Bennel 2 yıl hüküm giymişti. Bennel, bu cezasını da çekmesinin ardından İngiltere’de bulunan Milton Keynes kasabasında yaşamaya başlamıştı.

Geçtiğimiz hafta Andy Woordard’ın yaptığı açıklamanın ardındna pek çok eski futbolcu da çocukluklarında antrenörler tarafından taciz edildiklerini anlattılar. Şikayetin bildirilmesi için açılan telefon hattına ise ilk iki saatte 50 arama geldi. 

BBC’ye konuşan 44 yaşındaki eski futbolcu Chris Unsworth, anlatırsa bunun herkese faydasının olacağını düşünerek sessizliğini bozduğunu söylerken Bennel’in evinde çok kez yatıya kaldığını, 50 ile 100 kere tecavüze uğradığını ifade etti. Eski futbolcu taciz başladığında 9 yaşında olduğunu da ekledi. 

Jason Dunford ise bir futbol yarışmasını kazanarak gittiği tatil kampında Bennel’in kendisini tacize teşebbüs ettiğini, kendisinin şiddetle tepki göstermesi üzerine Bennel tarafından takımdan çıkarılarak cezalandırıldığını söyledi. Dunford, daha ileri bir tarihte başkan bir antrenörün de kendisini tacize yeltendiğini, onun elini ittiğini, sonra uyandığında diğer çocuklardan birini ellediğini gördüğünü ifade etti. Dunford, bo olayla ilgili olarak da polise ifade verdi. 

Cheshire Emniyet Müdürlüğü, Woodford’un açıklamalarının ardından 11 kişinin daha polise başvurduğunu açıkladı. Steve Walters da bu isimlerden biri oldu. Walters, artık adalet istediğini belirtirken tacize uğrayan tüm oyuncuların ortaya çıkıp yaşadıklarını anlatmasını istedi. 

Birçok eski federasyon görevlisi gönüllülerle çalışan alt liglerdeki takımların denetiminin zor olduğunu belirtirken Profesyonel Futbolcular Derneği Başkanı Gordon Taylor şu ana kadar hiçbir şikayet olmadığı için hiçbir şeyin üzerini örtmediklerini öne sürdü. 

Avam Kamarası Kültür, Medya ve Spor Komisyonu Başkanı Damian Collins  ise sorunun çok çetin olduğunu, özellikle genç oyuncuların taptıkları antrenörlerini suçlamasının çok zor olduğunu belirtti. 

İngiltere Milli Takım kaptanı ve Manchester United forveti Wayne Rooney tacize uğrayan diğer çocukların da yaşadıklarını kamuoyuna anlatmasını istedi. Çocuk tacizlerine karşı mücadele veren NSPCC Vakfı ve İngiliz Futbol Birliği tarafından ortak kurulan telefon hattının tanıtım gününe katılan Rooney, meslektaşı olan hiçbir futbolcunun bu girişimlerinden pişmanlık duymaması ve cesaretleriyle örnek olmaları gerektiğini ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2016, 13:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202