Komünist Başkan Fatih Mehmet Maçoğlu kimdir?

Komünist Başkan olarak tanınan Fatih Mehmet Maçoğlu kimdir?

Komünist Başkan Fatih Mehmet Maçoğlu kimdir?

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu 20 Aralık 1968, Ovacık doğumlu.


Mesleği laborantlık olan Maçoğlu 2014 Türkiye yerel seçimlerinde Tunceli'nin Ovacık ilçesinde seçimleri kazanarak Türkiye'nin ilk TKP'li belediye başkanı olmuştur.

Maçoğlu, Türkiye Komünist Partisi (TKP) ile Demokratik Haklar Federasyonu'nun (DHF) seçiminde ortak aday gösterilmiştir.


Komünist Başkan olarak da tanınan Fatih Mehmet MaçoğluOvacık, Tunceli'ye bağlı Çemberlitaş köyü doğumlu. Maçoğlu, ilköğrenimini Ovacık YİBO'da, orta öğrenimini Bingöl Sağlık Meslek Lisesinde tamamladı. Meslek yaşamına 1989 'da Konya'nın Bozkır ilçesinde sağlık memuru olarak başladı.


1992 ile 2007 yılları arasında Tunceli'nin Pertek ilçesinde görev yaptı. 2006 yılında 'hakkında görülen lüzum üzerine' Çilimli ilçesine tayini yapıldı. O dönem Pertek halkının kendisini sahiplenmesi sonucu sürgün kararı uygulanamadı.


2007 yılından itibaren Tunceli Devlet Hastanesini Acil Servis bölümünde Sağlık Memuru olarak çalışmaktaydı. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası üyesi olan Maçoğlu evli 2 çocuk babasıdır. 2014 Yerel Seçimleri için Kamu görevinden istifa etmiş,Tunceli'nin Ovacık ilçesinden belediye başkan adayı olmuş ve kazanmıştır.

Ovacık ilçesinde çalışmalarıyla ve kentin kalkınmasına katkısıyla ismini duyuran Komünist Başkan 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde  Tunceli'nin yeni Belediye Başkanı seçildi. Görevine başlayan Komünist Başkan Ovacık'ta olduğu gibi Tunceli'de de gelir gider tablosunu belediye binasında halkın rahatlıkla görebileceği biçimde astı. Maçoğlu, belediyenin önündeki duvarları ve korkulukları yıktırarak halkla bütünleşen belediyecilik anlayışını birkez daha gösterdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202