Komisyon 2 Maddeyi Kabul Etti

Anayasa değişikliği teklifinin Anayasa Komisyonu'nda görüşülen 1. ve 2. maddeleri kabul edildi. 

Komisyon 2 Maddeyi Kabul Etti

Anayasa değişikliği teklifinin Anayasa Komisyonu'nda görüşülen 1. ve 2. maddeleri kabul edildi. 

Anayasa değişikliği teklifi TBMM Anayasa Komisyonu'nda görüşülüyor. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin 1. ve 2. maddeleri komisyonda kabul edildi. Görüşmeler sonucunda birinci maddede yer alan mahkemelerin bağımsızlığı ilkesine "tarafsızlık" ibaresi eklendi. 

Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop başkanlığında toplana  komisyon teklifin diğer maddelerini görüşmeyi sürdürüyor. Komisyonun CHP'li üyeleri değişikliğin yalnızca bir kişinin istekleri için yapıldığını savunurken Anayasa değişikliği teklifinin hazırlanış şeklini de eleştiriyor. Türkiye'nin OHAL durumunda olduğu bir süreçte Anayasa'nın değiştirilmesi de diğer eleştiri nedenleri arasında yer alıyor. 

Komisyon görüşmelerinin tartışmalar ve tepkiler arasında yapılması dikkat çekti. Maddeler de komisyon üyesi milletvekillerinin tartışmaları devam ederken kabul edildi. 

Komisyon görüşmelerinin ardından teklifin TBMM'de oylanması bekleniyor. Geçtiğimiz haftalarda Meclis'e getirilmesi beklenen teklif Türkiye'nin ard arda yaşadığı terör saldırılarının ardından gecikmişti. Anayasa değişikliği teklifi Meclis'te 330'ün üzerinde kabul oyu alması durumunda referanduma götürülecek. 367 kabul oyu alınması halinde referanduma gerek bulunmayacak. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202