Anayasa Değişikliği Teklifinin 2 Maddesi Meclisten Geçti

Anayasa değişikliği teklifi mecliste oylanıyor. Teklifin 1. maddesi 347, 2. maddesi ise 343 “evet” oyuyla kabul edildi. 

Anayasa Değişikliği Teklifinin 2 Maddesi Meclisten Geçti

Anayasa değişikliği teklifi mecliste oylanıyor. Teklifin 1. maddesi 347, 2. maddesi ise 343 “evet” oyuyla kabul edildi. 

Anayasa değişikliği teklifi TBMM Genel Kurulu’nda oylandı. Teklifin 1. turda Genel Kurul’da yapılan gizli oylamasına 484 milletvekili katıldı. Oylamada 347 kabul, 132 ret, 2 çekimser, 2 boş, 1 geçersiz oy kullanıldı. Teklifin 1. turunda 2. maddenin oylanmasına ise 480 milletvekili katılırken, bu oylamada 343 kabul, 133 ret, 1 çekimser, 2 boş, 1 geçersiz oy çıktı. 

Oylama sırasında da tartışmalar yaşandığı görüldü. Bazı CHP milletvekilleri gizli oylama kurallarına uyulmadığı, oyların kabinlere girilmeden verildiği gerekçesiyle tepkilerini dile getirdi. TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın ise sık sık milletvekillerine oylarını kullanırken kabinlere girmeleri, kupaların bulunduğu alanda beklememeleri yönünde uyarıda bulundu. HDP milletvekilleri ise partilerine mensup tutuklu vekillerin isimleri okunduğunda hep birlikte “rehin” ya da “cezaevinde” karşılığını verdiler. 

TBMM Katip Üyesi ve CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’nin kabinlerin yanına gelerek cep telefonuyla oy verme işlemini görüntülemesi AKP milletveillerinden tepki gördü. Bazı AKP ve CHP milletvekilleri arasında kısa süreli gerginlik yaşandığı görülürken Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın ise Hakverdi’ye yaptığının bir divan üyesinin gizliliği ihlal etmesi anlamına geldiği yönünde uyarıda bulundu. 

CHP’li vekillerin oy verme işlemini cep telefonları ile kayda almaları tartışmalara neden oldu. CHP’li Grup Başkanvekilleri de gerginliği önleyebilmek için partilerinin vekillerine çekim yapmamaları için uyarılarda bulundu. 

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda Değişiklik Yapılması Dair Kanun Teklifi'nin birinci maddesine göre, Anayasa’nın “Yargı yetkisi” başlığında değişiklik yapılacak. Bu değişikliğe göre yargı yetkisinin Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılacağına dair hüküm “Bağımsız ve tarafsız” mahkemelerce kullanılacağı şeklinde olacak. Teklifin ikinci maddesine göre ise milletvekili sayısı 550’den 600’e yükseltilecek. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202