2019'a Kadar Her Şey Değişecek

Başbakan Binali Yıldırım, orta vadeli programın açıklandığı basın toplantısı düzenledi. Yıldırım milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren açıklamalarda bulundu. 

2019'a Kadar Her Şey Değişecek

Başbakan Binali Yıldırım, orta vadeli programın açıklandığı basın toplantısı düzenledi. Yıldırım milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren açıklamalarda bulundu. 
Başbakan Binali Yıldırım, orta vadeli program açıklamasında pek çok farklı konuya değindi. Türkiye'nin 2009 yılı hariç 27 çeyrek sürekli büyüdüğü, bu yıl ise dünya ortalamasının iki katı büyüme yakaladığı, bu büyümenin hükümet için yeterli olmadığı ve darbe girişimine rağmen yapısal reformlara devam edildiği açıklamada ifade edildi. Binali Yıldırım, 2017-2019 döneminde büyümenin artırılacağını ve yüzde 5'in altında olmayacağını dile getirirken istikrarın, ekonomik ve siyasi istikrarın dönemin gerekliliklerinden olacağını da söyledi. Yıldırım, istikrar olunca kapsamlı büyümenin de gerçekleştirileceğini, Türkiye'nin mutlaka katma değeri yüksek teknoloji ürünlerinde söz sahibi olması gerektiğini de dile getirdi. 

 

Yeni dönemde enflasyonun daha da düşürülmesinin hedeflendiği dile getirilirken seneye hedefin yüzde 6,5 olacağı, böylelikle 2018'de de yüzde 5 seviyesine gerileyeceği, enflasyonun sürdürülebilir düşük bir orana çekilmesinin büyüme için de çok önemli olduğu Yıldırım tarafından belirtildi. Cari açığın azaltılması yönünde kararlı bir program olacağı belirtilirken Eximbank'ın destek bütçesinin 3 kat artırılarak 1 milyar dolara çıkartılacağı da açıklandı. Ekonomik rekabet gücünün ve verimliliğin artırılmasının da temel amaçlar arasında yer aldığı dile getirildi. Başbakan Binali Yıldırım, büyümenin artarak devam etmesi, kişi başı gelirin artmasını ve yeni iş alanlarının oluşturulmasını hedeflediklerini de bu konuda sözlerine ekledi. 

Bütçe açığının 2017'de yüzde 2'nin altına düşürülmesinin hedeflendiği, tüm olumsuzluklara rağmen bütçe açığının yüzde 1,6 düzeyinde tutulmasının başarıldığı ve özel sektörün büyük bir başarısının olduğu açıklamanın devamında dile getirildi. Yıldırım, daha fazla kaynak aktarılmasıyla yatırımlara hız kesmeden devam edileceğini söyledi. İş hayatında arabuluculuk sisteminin getirileceği, noterlik sisteminin AB standartlarına uygun olarak yeniden düzenleneceği, yargılama sürelerinin kısaltılması için çalışılacağı, darbeye karışanların ve belgelerin, bilgilerin ortada olması nedeniyle darbecilerin süratle yargılanacağı, darbecilerin süreyi uzatmak için başkalarının ismini verdiğini ancak böyle bir oyuna gelinmeyeceği de Yıldırım'ın açıklamasında satır başları arasında yer aldı. 

 

 

 Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Finans Merkezi'nin tam anlamıyla hayata geçirileceğini, esnafların iş yeri açmasının kolaylaştırılacağını, bina, arsa gibi varlıklar dışında bilgisayar, torna tezgahı, makina gibi cihazların da iş yaparken teminat olarak görüleceğini ifade ederken bunun için taşınır rehni kanununu çıkaracaklarını açıkladı. Çıraklık eğitiminin zorunlu eğitim kapsamına alınacağı, patent kanununun hayata geçirileceği ve sanayide yerli üretimin kamu alımlarıyla destekleneceği de orta vadeli programda yapılacak düzenlemeler olarak Yıldırım tarafından açıklandı. 

  

Başbakan Yıldırım, 2019'a kadar ikili öğretime son verilerek tekli öğretime geçileceğini, öğrencilerin yarım gün yerine tam gün okula gideceğini de vurguladı. Eğitimde ilk 4'den sonraki 5'inci yılda yabancı dil eğitimi mecburi hale geleceği de Başbakan tarafından program kapsamında ifade edildi.  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.