Sağlık Bakanlığı'ndan SMA hastalarına iyi haber

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, SMA tip-2 ve tip-3 hastaları için bakanlığın uygun fiyatlı ilaç temini sağlamak üzere çalışmalara başladığını duyurdu.

Sağlık Bakanlığı'ndan SMA hastalarına iyi haber

SMA hastası çocukların ilaca ulaşımının yönetmelikler sebebiyle kısıtlı olması hastaların mağduriyetine neden olmuştu. Tepkilerin ve girişimlerin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan konu hakkında açıklama geldi. Bakan Koca, Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastalarının ilaç temini için sürecin başlatıldığını bildirdi.

Bakan Fahrettin Koca tarafından yapılan yazılı açıklamada, “SMA tip-2 ve tip-3 için bireysel hasta başvurularını işleme almış bulunuyoruz. Bakanlığımız, hızlı ruhsatlandırma ve zorunlu ruhsat serbestleştirme yöntemi dahil alternatif yollarla ilaç temini için süreci başlatmıştır.”

Açıklamasında, SMA tip-1 tedavisinde kullanılan ilaçların halihazırda SGK ödeme kapsamında olduğunu anımsatan Koca, söz konusu ilaçları uygun fiyatla temin için tüm imkanların seferber edildiğini kaydetti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastalarının ilaç teminine ilişkin, "SMA tip 2 ve tip 3 için de bireysel hasta başvurularını işleme almış bulunuyoruz. Bakanlığımız, hızlı ruhsatlandırma ve zorunlu ruhsat serbestleştirme yöntemi dahil alternatif yollarla ilaç temini için süreci başlatmıştır." ifadeleri kullanıldı. 

Spinal Müsküler Atrofi (SMA), hareket sinir hücrelerinden (motor nöronlardan) kaynaklı nöro-müsküler bir hastalık olarak tanımlanıyor. 3 evrede görülen SMA hastalığının SMA Tip 1 denilen evre ise en tehlikelisi olarak görülüyor. SMA Tip 1 hastalığının belirtileri çocukluk yaşlarından itibaren kolaylıkla fark edilebiliyor. Bu belirtiler içerisinde yutkunma ve solunum zorluğu, desteksiz oturamama gibi sorunlar yer alıyor. 
 

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2018, 02:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202