Poşetler ücretliye geçince eczacılardan korkunç uyarı geldi!

Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, plastik poşetlerle ilgili ciddi uyarılarda bulundu.

Poşetler ücretliye geçince eczacılardan korkunç uyarı geldi!

Poşetlerin ücretli olmasıyla ilgili eczanelerin muaf tutulması gerektiğini söyleyen Saydan "Kullanılmış poşetler mikrop bulaşma riskini artırır" uyarısını yaptıktan sonra, İngiltere'deki sistemi örnek gösterdi.


TEİS Başkanı Saydan, poşetlerden alınacak 25 kuruşun 15 kuruşunun bakanlığa, diğer 10 kuruşunun ise KDV ve vergiye aktarılacağını ifade ettikden sonra konuşmasını şöyle sürdürdü.

"Eczanelerin bu uygulamadan bir kazancı olmadığı gibi acil durumlarda oluşacak zararlarının nasıl telafi edileceği belli değildir." şeklinde konuştu.

Nurten Saydan, eczanelerde kullanılan poşetlerin boyut ve kalınlık  açısından market poşetlerine göre daha küçük olduğuna da dikkat çekti.

Hijyen ortamının korunması için temel gıda maddelerinde kullanılan poşetlerin bu uygulamanın dışında tutulduğuna dikkati çeken Saydan, "İlacın da temel gıda ürünleri gibi hijyen ortamının korunması gerekir, bu da ekstra ücretlendirmeye tabi olmamalıdır.

İngiltere'de 2015 yılından bu yana gıda güvenliği riski olan ürünler, tohum, çiçek, canlı balık ve ilaçlar için ücretli poşet uygulaması yapılmıyor."

ifadelerini kullandı.


TEİS Başkanı Saydan, eczaneye gelecek hasta inssanların  yanlarında getirecekleri veya önceden kullanılmış olan poşetlerde mikropların kolaylıkla bulaşma riskini oluşturacağına dikkat çekeceğini söyleyip şöyle konuştu.


"Eczacılar hakkında yönetmelikte dahi 'eczanede hazırlanan ilaçların yeni ve uygun ambalajlara konulması' zorunlu tutulmuştur.

Eczanelerimizde hastalar tarafından kullanılmış ambalajlarla hizmet vermemiz, yasal açıdan da doğru değildir.

Acil durumlarda eczaneye ulaşan hastaların çanta ve poşet tedarikiyle gelemeyeceğini göz önünde bulundurarak ve hastalarımızı hastalıklarından dolayı cezalandırır duruma düşmemek, hepsinden önemlisi, ilacın hijyen ortamının son kullanıcıya kadar korunmasını sağlamak için 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren ülkemizde başlayan uygulamadan, İngiltere'deki gibi Türkiye'de de eczaneler muaf tutulmalı." dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2019, 18:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202