Kanser Belirtisi Olmadan Bile Öğrenilecek

Kanser 1 tüp kanla tespit edilebilinecek. İngiliz bilim insanlarının bu buluşunun maliyeti sadece 140 TL

Kanser Belirtisi Olmadan Bile Öğrenilecek

İngiliz bilim adamları, 1 tüp kanla kanseri oluşum safhasında tespit edecek yöntemi bulmayı başardı.  Şu an ki tanı yöntemleriyle Kanserin hiç bir belirtisine rastlanamazken, yeni yöntemle  bir tüp kan  testiyle kanser varlığını eleverebilecek, erken teşhisin de erkeni sayılan bu yöntemle, hiç bir yere sıçramamış oluşum safhasında ki Tümör çok daha   kolay temizlenecek. 

Galler'in Swansea  kentinde ki  Bilim festivali'nde ((British Science Festival) basına açıklanan bu metod, sadece kandaki kanser hücresinin değil, kırmızı kanda ki her türlü mutasyonun tespit edip eleverecek. 300  sağlıklı insan ve  yemek borusu kanseri hastalar üzerinde 4 yıldır çalışmalar yapan   Swansea Üniversitesi  Tıp Fakültesi araştırma ekibi, çalışmaların sonuçlarından mutlular, araştırmalarını dahada genişleterek devam ediyorlar.

Bu teknik 35 sterlin  (140 TL ) olarak çok düşük bir maliyetle sunuyorlar. Düşük ücret ve basit uygulama sayesinde kanserle savaş alanında büyük bir adım atılmış olunacak. 
 Testi geliştiren ekibin başındaki Bitki Hücre ve Moleküler Biyoloji Profesörü Gereth Jenkins bu metodu duman dedektörüne benzetiyor. "Zira dedektör size yangın olup olmadığını söylemez ama yangının ikincil ürünü olan dumanı haber verir. Yangın olmadan duman olmaz diyebileceğimiz gibi kanser olmadan hücrede mutasyon olmaz da diyebiliriz" diye konuşmasını sürdürdü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202