Doktorlar Bitkisel İlaç Reçeteleri Yazacak

 Bezmialem Vakıf Üniversitesi Fitoterapi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde uzman doktorlar verilecek eğitim ile birlikte bitkisel ilaçlarla nasıl tedavi yapılacağını öğrenecek ve bitkisel ilaç reçeteleri yazabilecek. 

Doktorlar Bitkisel İlaç Reçeteleri Yazacak

Bitkisel tedavi yöntemlerinin binlerce yıldır insan ırkı tarafından aktif bir şekilde kullanıldığı bilinirken bu konuda en eski kayıtlara ulaşılan Antik Mısır papirüsleri de eldeki verileri doğruluyor. Son yıllarda modern tıp da bu yönde çalışmalarla bitkisel tedavi yöntemlerini kullanmaya başladı. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Fitoterapi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde uzman doktorlar verilecek eğitim ile birlikte bitkisel ilaçlarla nasıl tedavi yapılacağını öğrenecek ve bitkisel ilaç reçeteleri yazabilecek. 

Merkezin başkanlığını yapan Prof. Dr. Murat Kartal, 2014 yılı Eylül ayında Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan yöntemeliğe göre artık doktorlara fitoterapi eğitimi verileceğini ifade etti. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Daire Başkanlığı'nın Bezmialem Vakıf Üniversitesi'ne vermiş olduğu yetkiyle hekimlere yönelik 'SertifikalıFitoterapi Eğitim Programı' düzenlenecek. Prof Dr. Kartal, her bitkinin olumlu etkisinin görülmesi için nasıl kullanılacağının bilinmesi gerektiğini ve bunun uzmanlık gerektirdiğini ifade ederken bu çerçevede 24 Eylül'de 30 uzman doktorun fitoterapi eğitimine başlayacağını belirtti. Almanya'da hekimlerin bu eğitimi alıp bietkisel ilaçları tedavide kullandığını söyleyen Kartal, eğitim sonrasında hekimlerin bitkileri, bitkisel ilaçları reçete edebileceklerini de dile getirdi. Murat Kartal, gelişmiş ülkelerin bitkisel tedaviyi önemsediğini vurgulayarak Türkiye'nin bunları kocakarı ilaçları diyerek bir kenara ittiğini belirtirken Türkiye'nin de bitki zengini bir ülke olarak tıbbi bitkilerden doğru bir şekilde yaralanıp, doğru tedavileri yapması gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Murat Kartal, bitkisel ilaçların çoğunlukla eczanelerden satın alınacağını belirterek, bazı firmaların bu alandaki boşluktan faydalanarak bitkisel ürünler üretmeye başladığını söyleyerek sağlıklı bitkisel ürünlerin eczanelerde bulunduğunu, doktorların bitkisel ilaç reçeteleri yazmasıyla ve talep arttıkça doğru bitkilerin satışa sunulacağını ifade etti. 

Kartal, "Hastalanmamak için koruyucu hekimlikte bitkilerin rolü çok fazla. Gerektiğinde kimyasal ilaçlar da büyük katkılar sağlıyor. İlaç firmaları, bu sentetik ilaçları hekimlere çok iyi anlattı. Artık hekimler yeni yeni bitkisel ilaçları da öğreniyor. Bu eğitimler sayesinde doktorlar artık bitkisel ilacı da bilecek. Bunu telafi gibi koyacak. Hangisinin hastaya yan etkisi daha azsa onu hastasına kullandırtacak. Doktorun iki alternatifi olacak. Hastanın rahatsızlığına göre hangisi daha yararlıysa onu reçeteye yazacak. Sentetik ilacı hasta kaldıramazsa bu sefer bitkisel ilacı hastaya verecek. Bazen de ikisini birlikte kullanabilir." cümleleriyle sözlerine devam etti. 

Fitoterapi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde şu anda bitkisel ilaç üretimine geçilmediği, yalnızca hammadde üretimi yapıldığını aktaran Kartal, daha önce yurt dışından gelen bazı hammaddelerin merkezde üretilerek ilaç sanayisine verildiği bilgisini de sözlerine ekledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202