Çocuğunuza Stres Olmayın

Yeni eğitim öğretim yılı başlarken aileler ve öğrenciler büyük stres yaşıyor. Uzmanlar yaşanan stresin ve çocuklardan çok yüksek başarı beklenmesinin yol açabileceği sorunları açıkça belirtiken çocukların sağlıklı bir psikolojiye sahip olabilmesi için bu konua aileleri uyarıyor.

Çocuğunuza Stres Olmayın

Yeni eğitim öğretim yılı başlarken aileler ve öğrenciler büyük stres yaşıyor. Uzmanlar yaşanan stresin ve çocuklardan çok yüksek başarı beklenmesinin yol açabileceği sorunları açıkça belirtiken çocukların sağlıklı bir psikolojiye sahip olabilmesi için bu konua aileleri uyarıyor.Okula başlamak çocuklar için oldukça büyük streslere yol açıyor. Evden, aileden ayrılmak, tatilin bitmesi ve sorumlulukların birden artması çocuklarda stresin altyapısını oluşturan nedenler arasında yerini alıyor. Bunların ardından çocuklardan yüksek performans ve okul başarısı beklenmesi de stresi fazlasıyla artırıyor. 


Anne ve babaların yanlış tutum ve davranışlarının ardından küçüklerin yaşadığı olumsuz durumlar giderek sağlıksız bir hal alıyor. Psikiyatri Uzmanı Dr. Ömer Oluk da ailelere bu konuda verdiği tavsiyelerle yol gösteriyor.
 

Psikiyatri Uzmanı Dr. Ömer Oluk, çocukları rahatlatmak ve onların yaşadıkları stresi en aza indirmek için ailelerin hayattaki en önemli şeyin mutluluk olduğunu davranışlarıyla da göstermesi gerektiğini belirtiyor. Oluk, derslerdeki başarısızlıklarda sinirlenip tepki göstermek yerine çocuğun bu durumun üstesinden gelebileceğini düşünmesini sağlamanın gereken yöntem olduğunu özellikle belirtiyor.

Çocukların en fazla anne-baba sevgisine ihtiyaç duyduğunu ifade eden uzman psikiyatrist okuldaki başarıyla sevginin doğru orantılı olduğunun çocuk tarafından düşünülmesinin stresi artırdığını da ifade ediyor. Küçük bir başarısızlıkta dahi sevilmeme, eleştirilme ve ceza alma endişesi de stresi artırırken yoğun eleştiri çocukların özgüvenini fazlasıyla zedeliyor. Bu nedenle ailelerin çocuklarına sevgilerinin okul başarısıyla bağlantılı olmadığını da net bir şekilde göstermeleri gerekiyor.

Yaşanan sıkıntılarda çocuklara durumun olumlu yönlerini göstermek gerekirken belirli bir düzeyin üstünde çocukları arkadaşlarıyla kıyaslamak istenmeyen sonuçlara yol açıyor. Kıyaslamanın olumsuz eleştirilere çevrilmesi çocuklarda sevilmeme hissini üst düzeye çıkartırken kıyaslamanın fiziksel gelişim, arkadaşlarla uyum, ders başarısı konularında özellikle öğretmenlerin görüşü alınarak yapılması pozitif etkiler yaratabiliyor.

Ödüllendirmelerin manevi olması, çocukların aileleriyle birlikte geçirdiği kaliteli vaktin artırılması da maddi ödüllerden daha fazla yarar sağlıyor. Çocukların okul çağına gelmeden bireyselleştirilmesinin desteklenmesi mümkünken; okulun ilk günlerinde korku yaşanıyorsa okul öncesi ve ders çıkışında ailelerin çocuklarının yanında olması destekleyici etki yaratıyor. 

Küçüklerin söylediklerinin dinlenmemesi durumunda korku ve aileye karşı kapalı olma durumu ortaya çıkarken onları dinlemek ve anlmaya çalışmak eğitimle ilgili problemler ve olası istismar durumlarına karşı ailelerin en önemli tedbiri olarak karşımıza çıkıyor. Ailesine güvenen, açık olan, onlardan korkmayan çocuklar yaşadıkları olumsuz durumları rahatlıkla paylaşabiliyor. Bu sayede istismar durumları da erkenden fark edilebiliyor. 

Gidilen okulun statüsünün vurgulanması küçük yaşlarda üstlenilen yükü artırıken aile bütçesini zorlayan özel okulların seçilmesi de çocukların suçluluk duygusu yaşamasına neden oluyor. Bu nedenle küçük yaşlarda yaşanılan stres ve kaybı artarken yaşanabilecek fiziksel ve psikolojik sorunlara da davetiye çıkartılıyor. Çocuklar için ailesi tarafından sevildiğini bilmek, kendisine destek olunduğunu ve ailesinin kendisi için ellerinden geleni yaptığını görmek yeterli oluyor. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.