Aşk’ın yazarı Elif Şafak’tan şok itiraf!

Dünyaca ünlü yazar Şafak, biseksüel olduğunu açıkladı. Bu itiraf sonrası sosyal medyada ardı ardına yorumlar yağdı.

Aşk’ın yazarı Elif Şafak’tan şok itiraf!

Türkiye’de en çok okunan yazarın CNN Türk’ün aktardığına göre, New York’taki TEDS Talks’la yaptığı röportajda ‘’biseksüelim ama bunu kamusal alanda söyleyecek cesaretim olmadı’’ dedi. Şafak’ın verdiği cevap şöyle; ’’ Tabi ki yazarlar olarak her zaman hikayeler kovalarız, ancak aynı zamanda suskunluklar hakkında konuşamadığımız şeyler; siyasi, kültürel tabular ve kendi sessizliğimiz suskunluğumuzla da ilgiliyizdir. Ben her zaman azınlık hakları konusunu yüksek sesle açıktan konuşan ve üzerinde etraflıca yazan biri oldum, kadın hakları LGBT hakları. Fakat bu konuşma hakkında düşünceler içinde iken, arkasından gelecek karalanmaktan, alay, nefret ve stigma konusu olmaktan çok korktuğum için hiçbir zaman kendimin biseksüel olduğumu kamuya açık alanda konuşma cesaretini göstermediğimin farkına vardım. Fakat hiç kimse durumun karmaşıklığı nedeniyle sessiz kalmamalıdır.’’

‘’Elif Şafak yazı hayatını özetlersek..’’

ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitiren Şafak, yüksek lisansını aynı üniversitede Kadın Çalışmaları Bölümünde yaptı. Master tezini ‘Bektaşi ve Mevlevi Düşüncesinde Döngüsel Evren ve Kadınsılık Anlayışı ‘’ üzerine yaptıktan sonra ODTÜ Siyaset Bilimi bölümünde doktorasını tamamladı. Doktora tezi ise, ‘Türk Modernleşmesinin Kadın Protipleri ve Marjinaliteye Tahammül Sınırları’’ adını taşıyordu. İslamiyet , kadın ve mistisizm hakkındaki yüksek lisans tezi Sosyal Bilimler Derneği tarafından ödüllendirildi.

Yüksek lisans çalışmasını yaparken bir yandan ‘’Gözlere Anadolu’’(1994) adlı öykü kitabını ve ilk romanı olan Pinhan’ı (1997) yayımladı. Pinhan adlı kitabıyla Kombassan Vakfı tarafından verilen 1998 Mevlana Büyük Ödülü’nü aldı. Bir ara İstanbul Üniversitesi’nde ‘’Türkiye ve Kültürel Kimlikler’’, Kadın ve Edebiyat’’ konularında ders verdi.

2000 yılında Mahrem adlı romanıyla Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü’nü kazandı. Araf (2004) adlı kitabını İngilizce yayımladı. AŞK isimli romanı (2009) Türk edebiyatı tarihinde en kısa sürede en çok satan edebi eser unvanını aldı. İskender, romanının kapağında makyajla erkeğe dönüşen Şafak’ın kendi fotoğrafı vardır. En son romanı, Mimar Sinan’ın yanında çırak olarak çalışan birini gözünden Osmanlı’yı anlattığı Ustam ve Ben(2013) adlı romanıdır.

2005’te Referans Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ile evlenen ve iki çocuk annesi olan Elif Şafak’ın bu itirafından sonra ‘biseksüel’ olduğu için değil, bu itirafın gereksiz olduğunu düşünen birçok kişi alay ederek Elif Şafak’ın reklam amaçlı olsun diye böyle bir itirafta bulunduğu şeklinde yorumlar yazdı.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2017, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202