Kadınlar Günü de Neymiş!

Dünya Kadınlar günü her yıl olduğu gibi konferasnlarla, açıklamalar ve kadınlara çiçek dağıtılmasıyla kutlanıyor. Bu yılda açıklamalara ve ekranlara kadına şiddet rakamları yansımaya devam ediyor. Siyasilerin ve Sivil Toplu Kuruluşları'nın açıklamalarına rağmen dünya genelinde 8 Mart tarihinde kadınların yaşamında değişen hiçbir şey yok.

Kadınlar Günü de Neymiş!

 8 Mart 1857'de ABD'de 40 bin dokuma işçisi çalışma koşulları nedeniyle greve başladı. Polisler işçilere saldırdı ve çoğu kadın olan işçileri fabrikaya kilitledi. Ardından çıkan yangında 129 kadın içşi öldü. Kadınların en büyük direnişi olan bu olay unutulmadı. Farklı tarihlerde yapılan uluslarası siyasi toplantılarda, konferasnlarda bu tarihin önemi vurgulandu. Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak anılan bu tarih 1977'de Birleşmiş Milletler taraından Dünya Kadınlar Günü olarak tescillendi.

Neredeyse tüm dünyanın kabul ettiği bu günün kadınlar için pek de önemi bulunmuyor. Dünyanın neredeyse her alana en gelişmiş ülkelerinden olan Norveç'te resmi raporlara göre her 10 kadından biri tecavüze uğruyor. Tecavüze uğrayan kadınların tahminen üçte biri bu olayı sakladığından tam rakam tespit edilemiyor. Suudi Arabistan'da tecavüz ve cinayet idam cezası kapsamında yer alıyor. Ancak eşini ve çocuğunu öldürenler için bu ceza uygulanmıyor. Ülkenin yaslarına göre ölen kız çocuğu olduğunda ise babanın cezası yarıya indiriliyor. Kendi kızına tecavüz eden babalarda da durum değişmiyor. Suudi Arabistan'da bu yıl Şubat ayında “Kadın insan mıdır?” başlıklı konferans düzelendi.

Türkiye'de de boşanmak isteyen, şiddete, tecavüze karşı gelen kadınlar öldürülmeye devam ediyor. Özgecan Aslan isimli genç kızı öldüren Suphi Altındöken ise boşanmak isteyen eşinin kadın avukatını Özgecan gibi olmakla tehdit etti. Hergün fiziksel, cinsel ve psikolojik şiddete cinsiyeti nedeniyle maruz kalan milyonlarca birey toplumsal baskı ve başkalarının da aynı şiddeti kendisine uygulamasından korkması nedeniyle haklarını aramıyor. Yasal yaptırımlara uğrayan erkeklerin buna rağmen eşlerini öldürmesi de Türkiye'de gündemden düşmeyen haberler arasında yer alıyor. Yasal yaptırımlarda da cinsiyetçi yaklaşımların sürmesi, kadınlara karşı işlenen suçlarda iyi hal ve tahrik indirimleri verilmesi ise durumu ortaya koyuyor. Uzmanlar ise şideti uygulayan kişilerin eğitilmediğini ve tedavi edilmediğini vurguluyor. Önlem olarak sadece kadınlara eğitim verilmesi, kadınların yer ve kimlik değiştirmesinin istenmesi kadınların defalarda mağdur edilmesi, suçlu muamelesi görmesi nedeniyle tepki çekiyor. Verilere göre kadınlara en fazla şiddet uygulayanlar ise yakınları oluyor. Uzmanlar erkeklerin eşlerine, çocuklarına yaptıkları şiddeti ataerkil yapı nedeniyle meşru ve gerekli gördüğünü de ekliyor.Tecavüz ve şiddet uyguladığı için cezaevine girenler ise çıktıklarında yine kadınları sorumlu tutarak intikam duygusuyla yine aynı şiddeti uygulayabiliyor. Psikolojik şiddet içinde neredeyse hiçbir yaptırım bulunmuyor. Psikolojik şiddete maruz kalanların büyük çoğunluğu aksiyete, panik atak ve deprasyon gibi rahatsızlıklarla karşılaşıyor.

Türkiye'de Dünya Kadınlar günü siyasiler ve medya tarafından tüm hızıyla kutlanmaya devam ediyor. Kadınların önemi vurgulanırken; medyada kadınlar günü ve kadınlar günü anlatılıyor.  

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2016, 13:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202