Tekirdağ'lı İbrahim A. "Sigara paketindeki kişi benim" deyip 5 dev firmaya dava açtı

Bundan 6 yıl önce hastanede yattığı sırada  izinsiz resmi çekilen İbrahim a. hakkını aramak için dünyaca ünlü 5 sıgara firmasına dava açtı.

Tekirdağ'lı İbrahim A. "Sigara paketindeki kişi benim" deyip 5 dev firmaya dava açtı

Nefes darlığı ve aşırı öksürük sebebiyle 9 yıl önce hastaneye yattığını ifade eden İbrahim A. yoğun bakım ünitesinde tevavi gördüğü esnada izinsiz resminin çekildiğini ve bu resmin sigara paketlerinin üzerine konuldu.


Sigara paketlerinde fotografı konulduktan sonra çalıştığı fabrikadaki işinden de çıkartıldığını idda etti.


İbrahim A. bu fotografı sebebiyle yaşadığı Tekirdağ'da herkesin konuştuğu isim haline geldiğini, sigara paketlerine konan resminin hayatını olumsuz yönde etkilediğini iddia eden İbrahim A. 6 yıl önce 5 büyük firmaya fotografının izinsiz çekilerek sigara paketlerinin üzerine konduğuyla ilgili tazminat davası açtı. 


 İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'ne açılan dava dilekçesinde, "Sigaraların toplatılmasını, şimdilik 2 bin lira maddi ve 300 bin lira manevi tazminatın davalı sigara şirketlerinden tahsilini istiyoruz" şeklinde ifadelere yer verildi.


Yürütülen davayı takip eden Hürriyet'ten Özge Eğrikar'ın haberine göre; dosya karara bağlandı ve davanın reddine karar verdi.

Mahkemenin gerekçeli kararında şu ifadelere yer verildi.


 "İbrahim A. ile sigara paketi üzerindeki fotoğraf benzerlik gösterse de o değildir.

TAPDK'nın yazısında davaya konu fotoğrafın AB Komisyonu tarafından yayımlanan kaynak listedeki fotoğraflar arasından seçildiği belirtilmiştir.

Davacı ise fotoğrafın kendisine ait olduğunu iddia etmiştir.

Bilirkişi incelemesinde fotoğrafın çok az derecede davacıya benzediği açıklanmış ancak sigara paketi üzerindeki fotoğrafla aynı kişi olduğu bilimsel olarak tespit edilememiştir.

Davacının hastanede yattığı zamansal olarak imkânsızlığıyla da anlaşıldığından davanın reddine karar verilmiştir" denildi.


 

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2018, 09:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202