İnsan Zihni Ölümsüz Olacak

Dmitry Itskov, “2045 Initiative” isimli projeyi finanse ediyor. Proje ile insan benliğini depolama kapasitesi bulunan bir robot geliştirmeye çalışıyor. Bu sayede ölümsüzlüğün mümkün kılınması hedefleniyor.

İnsan Zihni Ölümsüz Olacak

 

Transcendence filmi gerçek oluyor. Bir insan zihninin kuantum bilgisayara aktarılmasını ve sonrasını anlatan film bilim dünyasında tartışma yaratmıştı. Bilim insanları film eleştirilerinde aralarında bölünürken şimidlerde Rus medya patronu Dmitry Itskov bu alanda finanse ettiği çalışmalarla gündeme geldi.

Dmitry Itskov, “2045 Initiative” isimli projeyi finanse ediyor. Proje ile insan benliğini depolama kapasitesi bulunan bir robot geliştirmeye çalışıyor. Bu sayede ölümsüzlüğün mümkün kılınması hedefleniyor.

Projede nörologlar, robot mühendisleri ve insan bilimciler birlikte çalışıyor. Proje çalışanları insan benliğinin dijital halini çıkararak android adı verilen insansı robotlara yüklemek istiyor. İnsan beyni ve bilgisayarların çalışma yapısındaki benzerliği vurgulayan bilim insanları düşüncelerin ve duyguların robotlara yüklenmesinin mümkün olduğunu düşünüyor.

35 Yaşında olan Itskov'un 1,5 milyar dolar serveti bulunuyor. Itskov, benlik transferi adını verdiği projenin yüzde 100 olasılıkla hayata geçirilebilecğeini düşünüyor.

Çalışma kapsamında ilk olarak insan zihninin kontrol edebildiği robotlar geliştirilecek. Daha önce ABD'de yaşayan fiziksel engelli Erik Sorto zihin ile robot kontrolü çalışmaları ile gündeme gelmişti.

Transcendence filmine konu olan karakterin zihni ölmeden önce kuantum bilgisayarlara aktarılmış ve ölümünden sonra zihni bilgisayarda aktifleştirme işlemi başarılmıştı. Ayrıca film aktarılan zihnin teknolojik keşiflerini, kendini diğer insanlara da teknoloji ile bağlayabilmesini ve son olarak yeniden beden sahibi olmasını anlatıyor. Filmde bilgisayara aktarılan kişi daha açık bir zihne sahip olurken duygularını da kaybetmiyor.  

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2016, 10:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
Taner
Taner - 2 yıl Önce

gerçek anlamda ölümsüzlük böyle bir şey değil bence. ruh olmadıktan sonra bilincini bilgisayar programı gibi kullanmanın çok bir anlamı yok.

Zübeyde
Zübeyde - 2 yıl Önce

teknolojik gelişmeler artık beni korkutmaya başladı. bundan yıllar sonra robotların kölesi haline gelecez diye korkuyorum. belki de filmler yüzünden böyle düşünmeye başladım bilemiyorum

SIRADAKİ HABER

banner202