Dünya Onu Konuşuyor

Antakya'da bulunan 2400 yıllık mozaik dünya gündemine oturdu. Mozaik CNN tarafından "Kaygısız antik iskeletten bilgece öğüt başlığı ile duyuruldu.

Dünya Onu Konuşuyor


Antakya'da bulunan 2400 yıllık mozaik dünya gündemine oturdu. Mozaik CNN tarafından "Kaygısız antik iskeletten bilgece öğüt başlığı ile duyuruldu.
Antakya İplik Pazarı mevkinde kazı çalışmalarında ortaya çıkan mozaik arkeologları ve traihçileri şaşırtmıştı. Mozaiğin üzerinde "Neşeli ol, hayatını yaşa" yazısı ise şaşkınlığı daha da artırdı. Mozikte iskeletin elinde içki kasesi, yanında şarap testisi ve ekmeği bulunuyor. Bulunan eser sosyal medyada capslere konu olurken tarihçiler mozaiğin çok önemli olduğunu dile getiriyor.

CNN, mozaiğin ölümü hatırlatan eserlerden çok marklı mesajlar taşıdığını vurguladı. Ünlü haber kanalı Romalı şair Horace'in Kleopatra şiirindeki 'Şimdi içme zamanı'dizelerini hatırlattı. Mozaik daha önce de dünyanın önde gelen basın kuruluşları tarafından haber yapıldı.

Ünlü tarihçi İlber Ortaylı da kazı alanını ziyaret etti. Ortaylı daha çok şey çıkacağını dile getirirken bizim bildiğimiz geçmişin Antakya'sı ortaya çıkıyor dedi.Yapılacak kazılarda büyük mozaiklerin çıkacağını ifade eden Ortaylı burada yaşayan senatör ailelerin yani eyalet senginlerinin kalabalığının ve servetinin sınırsız olduğunu belirtti. Ünlü tarihçi bulunan mozaiğin yüksek seviyede olduğunu, insan anatomisinin de bu dönemde bilindiğini ve mozaikte yer aldığını söyledi. Ortaylı buranın müze olması gerektiğini de vurguladı.


Hatay Arkeoloji Müzesi Arkeoloğu Demet Kara, mozaiğinin eşinin olmadığını, benzer bir mozaiğinin İtalya'da bulunduğunu ancak bu kadar kapsamlı olmadığını ifade etti. Kara, mozaiğin milattan önce 3. yüzyıla ait olmasının da önemli olduğunu dile getirdi.
Mozaiğin bulunduğu alan Roma döneminde Antiocheia olarak adlandırılan ve döneminde dünyanın en büyük üçüncü kenti olan bölgenin bir mahallesini oluşturuyor. Bölgedeki katmanlar Orta Çağ'dan Roma Helenistik döneme kadar iniyor.Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2016, 11:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zafer
Zafer - 2 yıl Önce

ben bu haberi ilk gördüğümde şaka zannettim. hatta mozaik montajlanmıştır diye düşündüm ama değilmiş. hala biri çıkıp şaka yaptık diyecek diye bekliyorum

Cengiz
Cengiz - 2 yıl Önce

i̇lber ortaylı olaya yine farklı bir bakış açısı getirmiş. ülkemizde onun gibi birinin olması gerkçekten gurur verici

SIRADAKİ HABER

banner202