Zeytinburnu'nda 7 Katlı Bina Çöktü

Zeytinburnu’nda 7 katlı bir binanın çökmesi sonucunda 1 kişi yaşamını yitirdi, 5 kişi ise yaralandı. 

Zeytinburnu'nda 7 Katlı Bina Çöktü

Zeytinburnu’nda 7 katlı bir binanın çökmesi sonucunda 1 kişi yaşamını yitirdi, 5 kişi ise yaralandı. 

Zeytinburnu’nda 7 katlı bir bina çöktü. Alınan bilgilere göre Beştelsiz Mahallesi’nde Rauf Denktaş Caddesi’nde 7 katlı boş binanın çökmesi sonucunda yoldan geçen 1 kişi hayatını kaybetti. Olayda yaralanan 5 kişi çevredeki hastanelerde tedavi altına alındı. 

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın konu ile ilgili açıklama yaptı. Aydın, 56 daireli binanın 1993 yılında yaptırıldığını, 1997 yılında ise iskanının alındığını, kendilerine binanın durumu ile ilgili duyum geldiğini ve araştırma yaptıklarını ifade etti. 24 Aralık 2015 tarihinde binanın tahliye edildiğini ifade eden Aydın tahliye konusunda çok ciddi sıkıntılar yaşadıklarını ancak sıkıntıları göğüsleyerek tahliyeyi gerçekleştirdiklerini aktardı. 7 katlı binanın enkazından da yaralılar çıkartıldı.

Çöken binada tahliyenin ardından Suriyelilerin yaşamaya başladığı öne sürüldü. Başkan Aydın bu konuda henüz kendisine ulaşan bir bilgi olmadığını söyledi. Aydın, tehlike nedeniyle daire sahiplerinin aralarında anlaşması beklenmeden adım atılıp atılmayacağı sorusuna da yanıt verdi. Zorla binayı tahliye ettiklerini, örnek alırken dahi sıkıntı yaşadıklarını, deprem olmadan yıkılan binanın örnek teşkil etmesi gerektiğini ifade eden Aydın, yeni 1999 sonrası yönetmeliğe ve yeni kabullere göre Zeytinburnu’ndaki çoğu binanın çürük olduğunu da belirtti. 

Binanın çökmesi nedeniyle Zeytinburnu’nda 1999 depremi öncesinde yapılan pek çok bina meydana geldi. Vatandaşların bilinçsizliğinin ve daire sahiplerinin aralarında anlaşamamasının çürük binalara müdahaleyi geciktirdiği biliniyor.

Tahliye edilen binalara Suriyeli mültecilerin yerleşmesi de can kaybını artıracak bir faktör olarak görülüyor.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202