Uyarı Üstüne Uyarı Geliyor..!

İstanbul'da yoğun kar yağışı Cuma akşamından beri devam ediyor. Yağışın akşam geç saatlerine kadar etkisini artırarak devam edeceği kaydedildi.

Uyarı Üstüne Uyarı Geliyor..!

İstanbul'da yoğun kar yağışı Cuma akşamından beri devam ediyor. Yağışın akşam geç saatlerine kadar etkisini artırarak devam edeceği kaydedildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) tarafından İstanbul’daki hava durumu ile ilgili açıklamada yapıldı. AKOM’un yaptığı açıklamada 6 Ocak Cuma akşamından itibaren şehri etkisi altına alan kar yağışı il genelinde yer yer tipi halinde devam ediyor. 

Yoğun kar yağışı sebebiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri çalışmalarını 24 saat kesintisiz sürdürürken şehrin bazı noktalarında kar kalınlığı 130 santimetreye kadar ulaştı. Öğlen saatlerinde hava sıcaklığı sıfırın altında 1 dereceye kadar düşerken Büyükçekmece Gölü’nün bir kısmının buz tuttuğu gözlendi. İstanbul’da hava sıcaklığının gece saatlerinde sıfırın altında 5 dereceye kadar düşeceği tahmin ediliyor. 

Hava koşulları nedeniyle İstanbul’da metro seferlerinin sabaha kadar devam edeceği bildirildi. İstanbul’da yoğun kar yağışının dinmemesi nedeniyle kentteki farklı birimlerden ard arda flaş kararlar geldi. Valilik, devam eden kar yağışı nedeniyle TIR’ların trafiğe çıkışını yasakladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de TEM ve D-100 karayollarında kış lastiği ya da zincir takmayarak yolda kalan 250 tır ve ağır vasıtanın itfaiye ile yol bakım ekipleri tarafından çekildiğini duyurdu. Cuma günü akşam saatlerinde TEM’de 11 TIR’ın kayması nedeniyle uzun kuyruklar meydana gelmişti. 

Atatürk Havalimanı’nda ise görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle Türk Hava Yolları (THY) tüm iç ve dış hat seferlerini saat 00.00’a kadar durdurduğunu açıkladı. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi sosyal medya üzerinden son gelişmeleri paylaşmaya devam ediyor. Yolcuların hava koşulları nedeniyle havalimanlarına gitmeden önce internet üzerinden sefer durumlarını kontrol etmesi tavsiye ediliyor. 

Yoğun kış şartları nedeniyle İstanbul Deniz Otobüsleri’nin (İDO) tüm deniz otobüsü ve hızlı feribot dış hat seferleri de yarın saat 12.00’a kadar durduruldu. Alınan kararlarda hava şartlarına bağlı olarak yeniden değerlendirme yapılması bekleniyor. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre İstanbul’da kar yağışı ortalama 50 santimetreyi buldu. 1951 yılında 86 santimetre, 1987 yılında ise 80 santimetre ortalama kar kalınlığı ölçülmüştü. Kar yağışının böyle devam etmesi durumunda kar kalınlığının rekor kırması bekleniyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202