Tarsus'ta Esrarengiz Kazı: MİT de Orada

Mersin’in Tarsus ilçesinde Özel Harekat polislerinin aldığı önlemlerle birlikte yaklaşık 1.5 ay önce bir mahalleye giren özel bir kazı ebini çalışmalar yürütüyor. Kazı çalışmalarını sürdüren ekibin yanı sıra bölgede MİT’ten bir ekip de bulunuyor.

Tarsus'ta Esrarengiz Kazı: MİT de Orada

Mersin’in Tarsus ilçesinde Özel Harekat polislerinin aldığı önlemlerle birlikte yaklaşık 1.5 ay önce bir mahalleye giren özel bir kazı ebini çalışmalar yürütüyor. Kazı çalışmalarını sürdüren ekibin yanı sıra bölgede MİT’ten bir ekip de bulunuyor.

Ankara’dan oluşturulan özel bir ekip Özel Harekat polislerinin aldığı önlemler altında yaklaşık 1.5 ay önce Tarsus’ta br mahalleye girdi. MİT görevlileri de kazı ekibinde yer alırken sokağın giriş ve çıkışı zırhlı polis araçlarıyla kapatıldı. Mahalle halkı tarafından korku ve panik nedeniyle polise silahlı kişilerin mahalleyi bastığı ihbarları yapılınca vatandaşlara kazının Başbakanlık bilgisinde yapıldığına dair resmi yazı gösterildi. Ancak sokağın giriş çıkışa kapatılması nedeniyle çevrede oturan vatandaşlarla polis zaman zaman karşı karşıya geldi. Kazının yapıldığı eve kimsenin girilmesine izin verilmedi. Kazı için gizlilik kararı alındığı öğrenildi. 

Modern cihazların kullanıldığı kazı 24 saat esasına göre yürütülüyor ve kazıda 20 kişi çalışıyor. Kazıyla ilgili özel ekip üyelerinin ve kazıda görev alan kişilerin iaşe ve barınmaları aynı yerde giderilirken bu kişilerin dışarıyla bağlantıları tamamen kesildi. Güvenlik önlemlerinin üst düzeyde olması ise dikkat çekiyor. Kazının ilk başladığı günlerde çevredeki binalara keskin nişancı yerleştirilmesi, sokakta özel harekat polislerinin aldığı önlemler bölgede yaşayan vatandaşların aşırı tepki vermesi nedeniyle görünürde hafifletildi. Tam donanımlı özel harekat polisleri evin çatısında 24 saat nöbet tutarken sokağın girişine konulan, içine derme çatma soba kurulan kulübede uzun namlulu silah taşıyan polisler nöbet tutuyor.

Kazıyla ilgili farklı iddialar ortaya atıldı. Kazının 2012 yılında Tarsus’ya tarihi eser kaçakçılığı yapan şebekeleri araştırırken öldürüldüğü öne sürülen polis memuru Mithat Erdal’ın cinayeti ile ilgili olabileceği öne sürüldü. O tarihlerde Erdal’ın kendi tabancası ile vurulduğu açıklanırken Hüseyin Yasak Erdal’ı öldürdüğünü itiraf etmiş ve 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Polisin eşi Sibel Erdal ise kocasının cinayetiyle ilgili soruşturmanın dönemin emniyet yetkilileri tarafından engellendiğini iddia etmiş ve dilekçe ile üst makanlara başvurmuştu. Kazının ise bu başvurudan sonra yapıldığı ifade edildi. 

MİT’in de dahil olduğu kazının tarihi eserlerle ilgili olduğu iddiaları da ortaya atıldı. Tarsus’un tarihi bir bölge olmasının yanı sıra evde oturan kişinin de geceleri burada kazılar yaptığı, definecilikle olduğu iddiaları bölgede oturanlar tarafından hala konuşuluyor. Çalışmaların 1.5 aydır devam etmesi ve hiçbir bilgi verilmemesi nedeniyle vatandaşların merakı daha da artıyor.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı’nın bölgeye girmesine izin verilmezken Atıcı’ya yetkililer tarafından bilgi verildi. Atıcı, müze müdürünün kendisine kurtarma kazısının gerekliliğinden bahsettiğini ve bunun için başvurduklarını , Vali’nin is burada ciddi koruma gerektiren bir kazı çalışması olduğunu belirttiğini ifade etti. 

Aytuğ Atıcı, görevlilerle konuştuklarını, kazı çalışmasıyla ilgili gizlilik kararı olduğunu, görevlilerin burada kendisine geçmişte yapılan kazılar ve kazılar neticesinde işlenen cinayetler olduğunu ifade ettiklerini söyledi. Burada bir kazı çalışması var buradan tarihi bilgiler elde edilecek. Ancak, bu tarihi bilgiler anlaşılıyor ki birçok insanın ilgisini çekmiş, birçok insanın dikkatini çekmiş ve burada cinayetler işlenmiş. Atıcı, "Burada bir polisin öldürüldüğü konusu da araştırılıyor. Hatta bu polisin ölümüyle ilgili peş peşe bir takım cinayetlerinde bağlantılı olabileceği söylendi. Kazı önemli bir kazı. Ancak bu kazı anlaşılıyor ki pek çok insanın dikkatini çekmiş ve birçok yaşama mal olacak kadar önemli bir kazı. Ama arkadaşlar bir 10 gün içerisinde buradan daha detaylı bilgi çıkabileceğini ifade ettiler. Ben de halkın temsilcisi olarak insanların endişelerini dile getirdim. Bir an önce buranın sırları neyse çözülmesi ve halka aydınlatıcı bilgiler verilmesi gerektiği konusunda onları uyardım. Benim gözüm burada olacak.” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202