O bölge haritalardan siliniyor!

Türkiye'de çok sayıda gölün bir arada olması nedeniyle Göller Bölgesi olarak isimlendirilen alandaki göllerin bazıları kurudu, diğerleri ise kurumaya yüz yuttu.

O bölge haritalardan siliniyor!

Jeofizik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi İkinci Başkanı Atakan Yüklü, haritalarda Göller Bölgesi'ni gösteren mavi noktaların birçoğunun, yeni baskı atlaslarda yer almayacağını ifade etti.


Beyşehir, Eğirdir, Akşehir, Burdur, Eber, Acıgöl, Suğla, Ilgın, Işıklı, Salda ve Kovada gibi irili ufaklı gölleri bünyesinde bulunduran Göller Bölgesi yok olmak üzere olmasıyla gündemden düşmüyor. Bilim insanları Burdur Gölü'nün öldüğünü belirtirken gölün kalan kısımlarının kurtarılması için sık sık çağrıda bulunuyor. Nasreddin Hoca ile anılan Akşehir Gölü'nün büyük kısmı üzerinde araçla gezilebilecek kadar kurudu.

Türkiye'nin ikinci en büyük tatlı su gölü olan Eğirdir Gölü'nün su seviyesindeki azalma ise tedirginliği artırdı. Türkiye'nin Maldivleri olarak ün yapan Burdur'daki Salda Gölü ise kirlilik riskiyle mücadele ediyor. Tatilcilerin uğrak yeri olan gölün kirlilik nedeniyle bazı özelliklerini kaybedeceği tahmin ediliyor.

 Atakan Yüklü,  'Türkiye'nin su kaynakları açısından zengin ülkeyken, bu durumunun tartışılır hale geldiğini aktardı. 20 yıl önceki belgesellerde, Türkiye için 'Kurumaya yüz tutmuş su kaynaklarımız olacak' vurgusu yapıldığını dile getiren Yüklü, Şu anda o senaryonun içine girdik. Ne yazık ki kurumuş ve kurumaya yüz tutmuş göllerimiz var. Suyun çok az aktığı akarsularımız var. 'Önlem alınmazsa' diye bir cümle kullanamıyorum; çünkü önlem aşamasını artık geçtik. Acil eylem planını hayata geçirerek çözümler üretmeliyiz. Bunları yapmazsak kalan sularımız da tükenecek' ifadelerini kullandı.

Plansızca kurulan göletler ve kaçak sondajlarda göllerin yok olmasına yol açan etkenler arasında gösterildi. Konya'daki obrukların ve göçüklerin kent merkezine kadar ilerlediği uyarısı yapıldı. Yüklü, futbol sahası büyüklüğünde göçüklerin olduğunu dile getirdi. 

Yüklü, küresel ısınmanın da suların azalmasına neden olduğunu, dünyanın su savaşına gittiğini aktardı. 
 

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2018, 23:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202