Kimlikleri Tespit Edildi

Dün gece Adana'nın Aladağ ilçesinde ortaöğretim öğrencilerine hizmet veren özel bir kız öğrenci yurdunda yangın çıkmış ve yangın sonucunda 11 öğrenci, bir eğitmen yaşamını yitirmiş, 22 yaralı hastanelerde tedavi altına alınmıştı. Yaşanan faciayla ilgili sürdürülen soruşturma kapsamında 14 kişi gözaltına alınırken yangınla ilgili dehşete düşüren iddialar ortaya atılmıştı.

Kimlikleri Tespit Edildi

Dün gece Adana'da Aladağ ilçesinde ortaöğretim öğrencilerine hizmet veren özel bir kız öğrenci yurdundan yangın çıkmış ve yangın sonucunda 11 öğrenci, bir eğitmen yaşamını yitirmiş, 22 yaralı hastanelerde tedavi altına alınmıştı. Yaşanan faciayla ilgili sürdürülen soruşturma kapsamında 14 kişi gözaltına alınırken yangınla ilgili dehşete düşüren iddialar ortaya atılmıştı.

Olay yerinde incelemelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak yangınla ilgili çarpıcı bir iddiaya yanıt verdi. Kaynak, binada yangın merdivenleri kilitli olduğu için çocukların çıkamadığı iddiasını yalanladı ve kapıların hiçbir şekilde kilitli olmadığını söyledi. 

Yurtta olay esnasında 34 öğrencinin konakladığı, yangının zemin kattan başlayarak yukarı doğru büyüdüğü, bazı çocukların ise pencerelerden atlamaları sonucunda kurtulduğu öğrenildi. Bakanlar Veysi Kaynak, İsmet Yılmaz ve Süleyman Soylu Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatı ile olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. 

Yangında hayatını kaybedenlerin cenazeleri Adli Tıp'a kaldırılırken bu akşama kadar otopsilerin tamamlanması beklenirken idari sonuşturmanın devam edeceği bilgisi alındı. 

Bakan Kaynak, binanın Haziran ayında denetlendiğini ve ruhsatının bulunduğu bilgisini verirken bu yurtları bakanlığın yılda iki defa denetlediğini aktardı. 

Olaydan yaralı kurtulan bir öğrenci, "Alt katta bulaşık yıkıyorduk. Arkadaşımın elini elektrik geldi. Çıtır çıtır bir ses çıktı. Sonra yangın çıktı” sözleriyle yangının başlattığı anı anlattı. İlk incelemelere göre yangının binanın elektrik tesisatından kayaklandığı ifade edildi. 

Ölenlerin kimlikleri belirlense de cesetlerin teşhisi ancak DNA testi ile kesinleşecek. Türkiye’yi sarsan faciada yaşamını yitirenlerin kimlikleri şöyle oldu: Eğitmen Fatma Canatan, yurt müdürünün kızı Sare Betül Genç, 8'inci sınıf öğrencileri Sema Nur Aydoğdu, Zeliha Avcı, Sevim Köylü; 7'nci sınıf öğrencileri Gamze Bagir, Sümeyye Yetim, İlknur Maden; 6'ıncı sınıf öğrencisi Nurgül Pertlek, 5'inci sınıf öğrencileri Bahtınur Baş, Tuğba Ağdoğdu ile Cennet Karataş.

Cenazeler otopsi ve teşhis işlemlerinin sona ermesinin ardından ailelere teslim edilecek. 

Bakan Kaynak, yangının trafodaki elektrik kontağından çıkmasının muhtemel olduğu bilgisini de aktarırken bölgedeki bakanlar Adana’daki hastanelerde tedavi gören yaralıları ziyaret etti. 

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, ahşabın hem tabana, hem duvarlara döşenmesinin, bunların verlikle kaplanmasının, katlarda sentetik malzeme halılar bulunmasının yangının hızla büyümesine sebebiyet verdiğini ve yangın merdivenini çocukların açamaması sonucunda büyük bir facia yaşandığını söyledi. 

Sözlü, yangın merdiveninin kilitli olduğu iddialarına ise Bakan Kaynak’ın aksi yanıt verdi. Hüseyin Sözlü, çocukların ya panikten kapıyı açamadığını ya da kapının kilitli olduğunu söylerden “Muhtemelen kilitli” ifadelerini kullandı ve yangının elektrik kontağından çıktığı ihtimalinin ilk edindiği izlenim olduğunu söyledi.

Yangının duyulmasının ardından sosyal medya kullanıcıları yurdun Süleymancılar olarak bilinen tarikat için çalışmalar yürüten derneğe ait olduğu bilgisini paylaştı. Sosyal medyada paylaşılan bilgiler ise tarikatlara ait yurtlar ile ilgili endişeleri ve özel yurtların  ne kadar denetlendiği sorusunu akla getirdi. 

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2016, 23:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202