"Kahvemize Sarı Toz Atıp..."

İstanbul Avcılar'da özel resim atölyesinde eğitim gören küçük yaştaki çocuklara cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklanan 52 yaşında resim öğretmeni T.Ö. pazartesi günü hakim karşısına çıkacak.

"Kahvemize Sarı Toz Atıp..."

İstanbul Avcılar'da özel resim atölyesinde eğitim gören küçük yaştaki çocuklara cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklanan 52 yaşında resim öğretmeni T.Ö. pazartesi günü hakim karşısına çıkacak.

T.Ö. hakkında 12 yıl hapis cezası istemiyle dava açılırken davaya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatları da müdahil oldu. Mağdur ailelerden birinin avukatı olan Zeynep Çekmen, şüpheli hakkında Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’nın 12 yıla hapis istemiyle açtığı davanın Bakırköy 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüleceğini ifade ederken tutuklu resim öğretmeni T.Ö.’nün bu ayın başlatında tahliye istemi için yaptığı başvuruya olumsuz yanıt verildi. Avukat Çekmen, pazartesi günü saat 11.00’da başlayacak davaya başta Avcılar Kent Konseyi olmak üzere çeşitli kadın kuruluşları ile bir grup avukatın destek verme kararı aldığını ifade etti.

Zeynep Çekmen, savcılık tarafından müşteki ve mağdur iki ailenin dinlenmesiyle hazırlananan iddianamede sanığın hakkında çocukların cinsel istismarı nedeniyle ilgili kanun gereğince dava açıldığını, bunun yanı sıra suçun sanığın gözetimi altındaki çocuklara yönelik işlenmesi nedeniyle ilgili madde gereğince cezanın yarı oranında artırılmasının öngörüldüğünü ifade ederken sonuna kadar davanın takipçisi olacaklarını belirtti. 

Bir aile İstanbul’un Avcılar İlçesi Gümüşpala Mahallesi’nde 8-12 yaş aralığındaki çocukların devam ettiği T.Ö.’ye ait resim atölyesine giden kızlarının hareketlerindeki değişikliği fark ederek çocuklarıyla konuştu. Çocuktan aldıkları yanıtlar nedeniyle cinsel tacizden kuşkulanan aile kısa bir süre önce Avcılar Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne başvuruda bulundu. Aile danışmanı ve psikolog Hacı Tekin aileyi dinledi ve ortada çocuklara yönelik ciddi cinsel istismar olduğunu belirledi. Tekin, ailelerin iddialarının adliyeye intikal ettirilmesi gerektiğini bildirdi ve ardından bazı ailelerin de benzer ifadeleri ortaya çıktı. 

İki ailenin başvurusu üzerine resim atölyesinin bulunduğu binanın alt katında konaklayan, uzun zaman önce eşinden boşanan ve iki çocuğundan ayrı yaşayan öğretmen T.Ö. hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Cinsel istismara uğradıkları öne sürülen kursiyer çocuklar Küçükçekmece’deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk İzleme Merkezi’nde, resim öğretmeni T.Ö.’nün zaman zaman kendilerine dokunarak cinsel tacizde bulunduğunu, öptüğünü, uygunsuz kadın ve erkek fotoğrafları gösterdiğini, cinsellikten söz ettiğini, birkaç defa ders sırasında kendilerine kahve verirken içine sarı renkli bir toz attığını gördüklerini anlattılar. T.Ö. nöbetçi mahkemeye sevk edilmiş, küçük yaştaki çocuklara cinsel istismar iddiası ile tutuklanarak Metris Cezaevi’ne konuldu. Milli Eğitim Bakanlığı2na bağlı hiçbir okulda görevli olmadığı öğrenilen, aynı mahallede 15 yıldır oturan T.Ö.’nün resim atölyesinin camları da olay duyulduktan sonra gece saatlerinde kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından kırıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202