"Giden Gitsin, Kalan Kalsın"

15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. 15 Temmuz gecesi İzmir Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nden firar eden ve bir süre sonra yakalanan hükümlüler o gece nasıl kaçtıklarını anlattı.

"Giden Gitsin, Kalan Kalsın"

15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. 15 Temmuz gecesi İzmir Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nden firar eden ve bir süre sonra yakalanan hükümlüler o gece nasıl kaçtıklarını anlattı.

15 Temmuz gecesi FETÖ'nün darbe girişiminin gerçekleştiği sıralarda Aliağa Açık Ceza infaz Kurumu'ndan 17 hükümlü firar etmişti. 

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru’nun soruşturmanın genişletilmesi ve firar eden 17 hükümlünün yakalanması üzerine talimatıyla İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı tarafından koordineli olarak çalışma yürütüldü. Çalışmalar sonucunda firari 17 mahkumdan 14’ü kısa sürede yakalanırken 3 hükümlü hala aranıyor. 

Yakalanan mahkumlar, emniyette verdikleri ifadelerde FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında meslekten ihraç edilen bir cezaevi müdürü, bazı infaz koruma memurları ile cezaevinin güvenliğinden sorumlu bazı askerlerin firara göz yumduğunu ileri sürdüler. 

M.T. isimli mahkum verdiği ifadede, darbe girişiminin olduğunu televizyondan öğrendiğini, bu sırada isimlerini bilmediği bazı infaz koruma memurlarının kapıları açarak kendilerini koğuşlardan dışarı çıkarttığını, bunun üzerine tutuklu ve mahkumların bahçede toplandıklarını, belirsizlik nedeniyle tedirgin olduklarını ve birçok mahkumun hiçbir şeyden haberleri yokmuş gibi davrandığını öne sürdü. 

O gece otomobiliyle cezaevine gelen ve meslekten ihraç edilen bir müdürün mahkumlara; "Sizi ben dışarı çıkarttım ailelerinizle (telefonla) görüşün, serbestsiniz. Bahçede kalın" sözlerini sarf ettiğini iddia eden M.T., bazı askerlerin ellerindeki silahlarla bahçeyi ablukaya aldıklarını, silahlarını ateş etmek için hazırladıklarını, bahsi geçen müdürün o sırada komutan ile hararetli bir şekilde konuştuğunu, konuşmada komutanın müdüre herhangi bir emir verdiğine ya da tehdit ettiğine şahit olmadığını söyledi. 

M.T., ailesinin sağlık durumunu merak ettiği için kaçtığını söylerken pişman oldunu dile getirdi. M.T.,  rütbesini bilmediği bir komutanla konuşan müdürün yanlarına geldiğini, “Kapı orada, ister kaçın ister kaçmayın! Giderseniz gidin ama ortalığı telaşa vermeyin” ifadelerini kullandığını, kendisiyle birlikte bazı mahkumların cezaevinden kaçtığını kaçışları esnasından ne müdür ne asker 

Ailesinin sağlık durumunu merak ettiği için kaçtığını ve pişman olduğunu dile getiren M.T, rütbesini bilmediğim bir komutanla konuşan müdürün yanlarına gelerek “Kapı orada, ister kaçın ister kaçmayın! Giderseniz gidin ama ortalığı telaşa vermeyin” ifadelerini kullandı. M.T. kendisiyle birlikte bazı mahkumların da cezaevinden kaçtığını, kaçışları esnasında müdür, asker ve gardiyanların kendilerine müdahale etmediklerini, tel örgülerden atlayarak kaçtıklarını anlattı. 

Mahkumlardan H.A. verdiği ifadede, FETÖ’nün darbe girişiminde bulunduğunu mahkum arkadaşlarından öğrenmesinin ardından ailesini telefonla aradığını, herkeste bir tedirginlik, korku ve telaş olduğunu, cezaevinde görevli müdürün yanlarına gelerek kendilerini sakinleştirmeye çalıştığını, sonra da kapılar açık giden gitsin, kalan kalsın sözlerini kullandığını anlattı. 

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında aralarında cezaevi müdürü, infaz koruma memuru, sosyolog ve şoförlerin bulunduğu 162 şüpheli gözaltına alındı. Bunlardan 37’si hakkında silahlı terör örgütü üyesi olmak suçlamasıyla tutuklama kararı çıkartıldı. 

15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL kapsamında çıkartılan KHK ile FETÖ bağlantısı bulunduğu gerekçesiyle Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü Jandarma Tabur Komutanı Yarbay Ferhat Ersoy meslekten ihraç edilmişti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202