Dükkanına 'Suriyeli, İranlı ve Afgan giremez' yazan tostçu gözaltına alındı

Denizli'nin Merkezefendi ilçesinde tost sattığı dükkanının camına 'İran, Suriye ve Afgan müşteri bu dükkana giremez, alışveriş yapamaz, girerse dayak yer' yazılı kağıt asan İ.O. (23), ihbar üzerine gözaltına alındı. 

Dükkanına 'Suriyeli, İranlı ve Afgan giremez' yazan tostçu gözaltına alındı

Dükkanın camındaki asılı olan ilan kağıdıda kaldırılan tostçu ifadesinin ardından serbest bırakıldı.


Merkezefendi’nin 15 Mayıs Mahallesi’ndeki dükkanında tost satan İ.O., iş yerinin camına ‘İran, Suriye ve Afgan müşteri bu dükkana giremez, alışveriş yapamaz, girerse bu mekanda dayak yer’ yazılı kağıt astı. 


İş yerinin önünden geçen bir göçmen, ilanı cep telefonuyla görüntüleyip sosyal medyada paylaşınca , ilanın resmi birden yayıldı ve sosyal medyayı ikiye ayıran tepkiler yağdı.


Polise yapılan şikayet üzerine iş yeri sahibi İ.O. gözaltına aldı.


Dükkanın camındaki yazılı ilan kaldırıldı ve  İfadesi alınan İ.O., savcılığın talimatıyla serbest bırakıldı.


 İş yeri sahibi İ.O. hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ten işlem yapılacağı öğrenildi.

'Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik Etme' Suçu ve Cezası Nedir?


Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme suçu, Türk Ceza Kanunu’nun 216. maddesinde “Kamu Barışına Karşı Suçlar” başlığı altında yer almaktadır.

 İlgili madde hükmüne göre halkın; sosyal sınıf, mezhep, ırk, din ya da bölge bakımından farklı niteliklere sahip olan bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine olarak kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu sebeple kamu güvenliği bakımından açık ve yakın tehlikenin ortaya çıkması durumunda 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacaktır.


 

Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme suçu aynı zamanda aşağılamayı da içerisine almaktadır. 


Bu durumda TCK m.216/II’de belirtilmiştir. 

Bu fıkraya göre, halkın bir kesimini ırk, mezhep, din, sosyal sınıf, cinsiyet ya da bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi hakkında 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına mahkumiyet söz konusu olacaktır. 

Aynı zamanda ilgili maddenin son fıkrasında yer alan hükme göre ise;  halktan bir kesimin benimsemiş olduğu dini alenen aşağılayan kişi hakkında 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına hükmolunacaktır. 


Fakat bu fıkra hükmünün uygulama alanı bulabilmesi için fail tarafından gerçekleştirilen fiilin kamu düzenini bozmaya elverişli olması gerekmektedir.

Sosyal medya siteleri üzerinden halkı kin ve düşmanlığa tahrik edecek paylaşımların yapılması ya da beğenilmesi TCK m. 215 açısından suç teşkil edecek olup kişilerin cezalandırılmasını gerektirecektir.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2018, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202