Diyanet tartışması büyüyor

Diyanet İşleri Başkanlığı hakkında tartışmalar bir türlü bitmiyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı hakkında tartışmalar bir türlü bitmiyor. Tartışmalı evlilik yaşı açıklaması nedeniyle tepki çeken kurum önce o açıklamayı kaldırdı ardından evlilik yaşıyla ilgili yeni bir açıklama yaptı.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan olayda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sayfasında 9 yaşındaki kız çocukların evlenebileceği, gebe kalabileceği açıklamasına yer verildiği öne sürülmüştü. Sitede bulunan "Dini Kavramlar Sözlüğü"nde bulûğ yaşının alt sınırı olarak kız çocuklarda 9, erkek çocuklarda 12 olarak belirtilmişti. Yine aynı sözlükte buluğ çağına girenlerin evlenebileceği ifadeleri "nikah" tanımında yer almış, erkeğin ihtilam olması, baba olabilme devresine girmesi; kızın da adet görmesi, gebe kalabilme çağına ulaşması fiilî olarak bâliğ olmaları anlamına geldiği belirtilmiş,15 yaşına girildiğinde ise bu işaretler olmasa dahi baliğ olunduğuna hükmedileceği ifade edilmişti. Sözlükte yer alan bilgiler toplum genelinde çocukların evlendirilebileceği algısına neden oldu.

İfadelerin tepki çekmesi üzerine Diyanet'ten sözlükteki tanımların çarpıtıldığı açıklaması geldi ve söylenenlerin iyi niyetli olmadığı yorumu yapıldı. Bugün ise tartışmalı sözlüğün sitede erişime kapatıldığı görüldü. "Dini Kavramlar Sözlüğü" ne girmek isteyenler sitenin ana sayfasına yönlendiriliyor. Haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıklayan Diyanet'in sözlüğü kapatması dikkat çekti. 

Hollanda ana muhalefetteki aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders ise sitedeki ifadeleri Türkiye aleyhine kullandı. Wilders, tartışmalı ifadeleri "barbarlık" olarak tanımlarken tüm Batı ülkelerini Türk büyükelçileri sınır dışı etmeye ve Türkiye ile ilişkilerini kesmeye çağırdı. Aşırı sağcı milletvekili Hollanda'daki Diyanet'e bağlı camilerin de kapatılmasını talep etti. Wİlders ırkçı ve İslam karşıtı davranışlarıyla tanınırken bu suçlardan partisi hakkında sık sık şikayette bulunuluyor. 

İddialar meclise de taşınırken tartışmanın ardından zor günler yaşayan ve toplumun bir kesimi tarafından kapatılması istenen kurumdan yeni bir açıklama daha geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş, kızların 17, erkeklerin 18 yaşından önce evlendirilmemeleri gerektiğini, 9-10-15 yaşlarındaki çocukların evlendirilmesinin İslam'a aykırı olduğunu ve Diyanet'in görüşünün bu yönde olduğunu ifade etti.Keleş, bir kişinin psikolojik olarak hazır değilse evlenmemesi gerektiğini vurguladı ve anne-baba olmanın sorumluluğunun taşınabilmesine dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2018, 16:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202