Cemal Kaşıkçı'nın ölümü Suudi Arabistan'ın taşlarını yerinden oynatacak.

Suudi Arabistan, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk içinde yaşanan arbede neticesinde öldüğünü duyurdu.

Cemal Kaşıkçı'nın ölümü Suudi Arabistan'ın taşlarını yerinden oynatacak.

Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul Konsolosluğu'nda öldürülmesiyle ilişkili 18 Suudi vatandaş görevden alındı ve tutuklandı.

Olayla ilgili Suudi Arabistan Genel İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmed Asiri'nin de görevden alındığı açıklandı.


Suudi Arabistan, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk içinde yaşanan arbede neticesinde öldüğünü duyurdu.

Suudi Arabistan, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın ölümünde parmağı olan herkesten hesap sorulacağını ve adalete teslim edileceğini aktardı.


Suudi Arabistan, Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul Konsolosluğu'nda hayatını kaybetmesiyle ilişkili  Veliaht Prens'e yakın 18 Suudi vatandaşının görevden alındığını ve tutuklandığını açıkladı.


The New York Times'da haberinde, Suudi Arabistan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinden, Prens Selman'ın üst düzey danışmanlarından General Ahmed el Assiri'yi sorumlu tutacak. 


NYT'ye göre kaynaklar, "Suudi yöneticilerin, General Assiri'nin Muhammed bin Selman'dan Kaşıkçı'yı yakalaması için sözlü yetki aldığını ancak Assiri'nin bu yetkiyi ya yanlış anlayarak ya da yetkilerini aşarak gazeteciyi öldürdüğünü söyleyeceklerini" aktardı.


Bu arada Suudi Arabistan Genel İstihbarat Başkanlığının yeniden yapılandırılması için kurulacak ve bakanlık komitesinin başında Prens Muhammed bin Selman olacak.


Kaşıkçı'nın cansız bedeninin nerede olduğuna dair açıklamaysa hala yapılmadı.

Soruşturmaya ilişkin ise Suudi Kraliyet Savcılığı tarafından 6 savcı görevlendirildi.   

Ayrıca Gözaltına alınan 18 kişinin arasında ise İstanbul'a gelen ekibinde olduğu öğrenildi.


Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve Batı medyasında Ortadoğu ile ilgili haberleriyle tanınan Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim'de resmi işlemler için Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra ortadan kaybolmuştu.


Emniyet kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Kaşıkçı'nın gittiği Suudi Arabistan Başkonsolosluğundan bir daha çıkmadığı teyit edilmişti.


Kaşıkçı'nın konsolosluğa girdiği sırada, aynı gün 2 ayrı uçakla ülkemize gelen, içinde yetkililerinde bulunduğu 15 Suudi vatandaşın  geldikleri ülkelere döndükleri belirlenmişti.


AK Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, bu gün Cemal Kaşıkçı’nın ölümü ile ilgili açıklamada.


 “Türk yetikliler, savcılık ve emniyet mensuplarının yaptığı kovuşturmada bir takım delilere ulaşılmıştı. Suudi yetkililerin bu olayı, bu noktaya gelmeden daha önce açıklaması daha kıymetli olurdu. İş zaten döküldükten sonra mecbur kalıp bu açıklama yaptılar. Bütün delilleri ile açıklanacak yakında” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2018, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202