30 yıllık kapıcının milyonluk mirası kardeş kavgası çıkardı

30 yıllık kapıcı Mehmet Kaşkaya, 88 haşında hayatını kaybetti. 27 Kasım 2015'te vefat eden 88 yaşındaki adam arkasında büyük bir miras bıraktı.

30 yıllık kapıcının milyonluk mirası kardeş kavgası çıkardı

Mehmet Kaşkaya’nın Çankaya’da 8, Pursaklar’da 3 daire, 1 arsa, bankada 1 kilo altın ve 700 bin lirası 5 çocuğu arasında paylaşılamadı.


Mehmet Kaşkaya’nın erkek çocukları Selahattin, Sebahattin, Bayram ve Mesut Kaşkaya, kız kardeşleri Gülvade Gümüş’ü babalarının mallarını üzerine geçirmekle suçladılar ve dava açtılar.

Gümül, babasına kendisinin baktığını, hastalığı döneminde de hep yanında olduğunu, malları kendi rızasıyla verdiğini ileri sürdü. 4 erkek çocuk ise, babalarının geçirdiği hastalık nedeniyle akli dengesinin olmadığını, kız kardeşlerinin bundan yararlandığını iddia etti.

Kaşkaya'nın akli dengesinin yerinde olduğuna ve olmadığına dair 2'şer rapor ise akılları karıştırdı. Kaşkaya ölmeden önce Yenimahalle İlçe Devlet Hastanesi’nden 25 Ocak 2013 tarihinde verilen raporda, “akli melekelerini bozacak herhangi bir ruhsal ya da akıl hastalığı bulunmadığı, akli melekelerinin yerinde olduğu”; Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 3 Eylül 2013 heyet raporunda da “Akli dengesinin yerinde olmadığı, akli dengesinin normal bir yaşama izin vermediği, beyanı alınabilecek durumda olmadığı, devamlı koruma ve bakıma muhtaç olduğu” bilgileri yer aldı.

Hürriyet'ten Fevzi Kızılkoyun'un haberi üzerine, Kaşkaya öldükten sonra 9 Ekim 2017’de İstanbul 4’üncü Adli Tıp İhtisas Kurulu tarafından, “Akli dengesi yerindeydi, karar verecek durumdaydı” raporunu yazdı. Mahkemece atanan tıp fakülteleri öğretim üyelerinden oluşan bilirkişi heyeti ise 4 Eylül 2018’de “Satış işlemlerinin yapıldığı dönemde akli dengesinin akıllıca yaşam sürmesi için yeterli olmasının, akli dengesinin normal bir yaşama izin vermesinin mümkün olmadığı, akli melekelerinin yerinde olmadığı” yönünde rapor verildi. 

Ankara 8. Asliye Hukuk Mahkemesi Eylül 2018’de, Kaşkaya’nın 4 erkek çocuğunun taleplerini reddederek kız kardeşleri Gülvade Gümüş’ün lehine karar aldı. Ancak 4 kardeş mahkeme kararına itiraz etti ve dosyası 9 Kasım'da istinaf mahkemesine taşıdı. 

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2018, 22:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202