28 Şubat davasında karar verildi!

28 Şubat darbesine ilişkin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı ve dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir'in de aralarında olduğu 103 sanık hakkında açılan davada karar çıktı.

28 Şubat davasında karar verildi!

28 Şubat darbesine ilişkin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı ve dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir'in de aralarında olduğu 103 sanık hakkında açılan davanın 105. duruşması görüldü.

Sanıklar suçsuz olduklarını söyleyerek beraatlerini talep etti. Mahkeme verilen aranın ardından kararı açıkladı.


5 yıl süren davanın sonucunda emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, İkinci başkan Çevik Bir, Halil Kemal Gürüz, Çetin Doğan'ın da arasında bulunduğu 21 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Mahkeme indirime gitti ve ceza müebbet hapse çevrildi. 68 sanığın ise beraatine hükmedildi. Müebbet hapis cezası alan isimlerin sağlık ve yaş durumları göz önünde bulundurularak haklarında tutuklama kararı verilmedi.

4 sanık dava sürecinde hayatını kaybettiği için hüküm verilmezken 10 sanık için zaman aşımı uygulandı. Karar mahkemeye heyetinin oy birliğiyle alındı.
 

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2018, 20:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202