12 Kasım'ın yıl dönümünde 'küçük kıyamet' uyarısı

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Başkanı Engin Er, 12 Kasım 1999 Düzce depreminin 19’uncu yıl dönümünde Bursa Akademik Odalar Birliği binasında toplantı gerçekleştirdi.

12 Kasım'ın yıl dönümünde 'küçük kıyamet' uyarısı

Engin Er, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) internet sayfasına girildiğinde evin altından fay hattı geçip geçmediğinin görülebileceği bilgisini verdi. Engin Er, Bursa'da 7 büyüklüğünde bir deprem beklendiğini ifade ederken, bütüncül planlama yapılması gerektiğini, depremin nerede ve hangi büyüklükte olacağının, zeminlerin, binaların özelliklerinin bilindiğini söyledi.

Anlatılanların ciddiye alınmadığından yakınan Er, 'Sanki biz kaf dağının arkasındaki bir hikayeden bahsediyoruz gibi kimse bizim söylediklerimizi anlamıyor. Bir
sürü şeyler söylemedik, sadece ‘deprem olacak ve yıkılacak' dedi.

1855 yılında meydana gelen, küçük kıyamet olarak anılan Bursa depreminden daha kötüsünün yaşanacağı uyarısında bulunan Başkan Engin Er, sıvılaşma bölgelerinde yapılaşma olduğunu belirtti. Yapıların denetlenmediğini de ifade eden Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Başkanı konun ciddiye alınmadığını vurgulayarak durumun ciddiyetini anlattı.

12 Kasım 1999 tarihinde, saat 18.57’de meydana gelen, merkez üssü Düzce olan depremin büyüklüğü 7.2. olarak ölçülmüştü. 30 saniye süren deprem Türkiye'nin batısındaki pek çok ilde hissedilmişti. Depremde resmi rakamlara göre 845 kişi hayatını kaybetmiş, 4 bin 948 kişi yaralanmıştı. Yaşanan felakette yıkık ya da ağır hasarlı ev sayısı 12 bin 939, iş yeri sayısı ise 2 bin 450 olarak kayıtlara geçmişti. Ağır hasarlı ve derhal yıkılması gereken bina sayısı ise 3 bin 395 olmuştu. 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2018, 04:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202