Sır Çözüldü: "Hayaller Altın, Gerçekler Alçı"

Türkiye günlerdir Antalya’nın Kemer İlçesi’nde dağlık alanda yapılan kaçak kazıda 20 ton külçe altın bulunduğu iddiasıyla ilgili yürütülen çalışma sonucunda gerçekler ortaya çıktı. 

Sır Çözüldü: "Hayaller Altın, Gerçekler Alçı"

Türkiye günlerdir Antalya’nın Kemer İlçesi’nde dağlık alanda yapılan kaçak kazıda 20 ton külçe altın bulunduğu iddiasıyla ilgili yürütülen çalışma sonucunda gerçekler ortaya çıktı. 

Bölgede yapılan arama neticesinde 369 alçı külçe altın bulundu. Antalya Valisi Münir Karaloğlu ise Twitter hesabından alçıdan külçe fotoğrafını paylaştı ve 'Hayaller altın, gerçekler alçı’ notunu düştü. Külçe altın bulunduğu iddia edilen bölgede jandarma geniş güvenlik önlemleri alırken bölgede yapılan kazı çalışmalarına İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden 2 arkeolog, İl Müdürü İbrahim Acar, Kemer Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nden 5 işçi katıldı. Yaklaşık 3 gün süren çalışmalar sonrasında alçıdan yapılma 369 adet altına boyanmış külçe ortaya çıkartıldı. 

Çalışmalara katılan Kemer Belediyesi Fen İşleri personeli Bekir Sarı, külçeler sahte olduğunun oraya ulaştıklarında belli olduğunu, kazdıkları alanın tamamen yeni doldurulmuş malzemeden oluştuğunu, mağaranın önünün kapatıldığını sonrasında ise taş ve toprakla doldurulmuş olduğunu ifade etti. 

Konuyla ilgili Antalya Valiliği’nden de yazılı açıklama geldi. Yapılan açıklamada, "23 Aralık 2016 tarihinde A.Ö. (Kara Kuvvetleri Komutanlığı emrinde çalışmış Emekli Uzman Erbaş) isimli şahıs Antalya İl Jandarma Komutanlığı'na gelerek, Kemer İlçesi Göynük Mahallesi Sarıçınar televizyon vericisinin yakınlarında izinsiz kazı yapıldığı ve kazı yapılan bölgede bulunan bir mağara içerisinde yüklü miktarda altın bulunduğu bilgisini vermiştir. İhbarın alınmasını müteakip İl Jandarma Komutanlığı'nca söz konusu bölgede bahse konu mağara tespit edilmiş, mağaranın belirli bir girişinin olmaması nedeniyle kazı yapılmasının uygun olacağı değerlendirilerek Antalya Müze Müdürlüğü ile koordine kurulmuş ve bölgede gerekli emniyet tedbirleri alınarak konu hakkında detaylı araştırma yapılmaya başlanmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda izinsiz kazı ile bağlantısı olduğu tespit edilen B.H.Ş, S.Ç., A.B. ve M.K. (Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde 2'nci Sınıf Emniyet Müdürü olarak görevliyken FETÖ/PDY soruşturması kapsamında meslekten ihraç edilmiştir) isimli şüpheliler yakalanarak gözaltına alınmıştır” denilerek olay kamuoyuna aktarıldı. 

Açıklamanın devamında yapılan resmi kazı çalışmaları sonucunda mağaranın gizli bir girişinin olduğu, bu girişin duvar örülerek kapatıldığı ve üzerinin yaklaşık 3 metre yüksekliğinde toprak ile doldurulduğu belirtildi. Şüphelilerin başka bir yerden 4 metre kalınlığında kaya tabakasını delerek ayrı bir giriş açtıkları, buradan içeriye kamera sarkıtarak hazırladıkları sahte külçe altınların görüntüsünü hedefledikleri şahıslara gösterdikleri araştırmalar sonucunda tespit edilirken alçıdan külçe şeklinde yapılan malzemenin altın sarısı yaldızlı boya ile boyandıkları ortaya çıkartıldı. Antalya Valiliği olayın dolandırıcılık şebekesi iş olduğunun anlaşıldığını ve soruşturmanın devam edeceğini kamuoyuna duyurdu. 

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2016, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202