Kısa Cevaplı Sorular Geliyor

ÖSYM’den 2017 LYS’de yapılacak değişiklikler üzerine açıklama yapıldı. ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre artık dört yanlık bir doğruyu götürür kuralı uygulanmayacak.

Kısa Cevaplı Sorular Geliyor

ÖSYM’den 2017 LYS’de yapılacak değişiklikler üzerine açıklama yapıldı. ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre artık dört yanlık bir doğruyu götürür kuralı uygulanmayacak.

Bu yıl yapılan düzenlemeye göre LYS-1 Matematik testinde 3, LYS-2 Fizik, Biyoloji, Kimya testlerinde 1’er, LYS-3’te Türk Dili ve Edebiyatı testinde 2, Coğrafya-1 testinde 1, LYS-4’TE Tarih ve Coğrafya-2 testlerinde 1’er soru, Felsefe grubunda ise Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde tüm adaylar in ortak olan 1 soru kısa cevaplı olacak.

 LYS-5’te Yabancı Dil testinde ise 3 soru ise kısa cevaplı oluşacak. Kısa cevaplı sorular için yapılan değerlendirmede 4 yanlış 1 doğruyu götürür kuralı uygulanmayacak. Öğretmenlik programlarının tamamı ile İlahiyat programı ÖSYM ile öğrenci alacak.

ÖSYM’den verilen bilgiye göre başvurular 4 Ocak tarihinde başlayacak. Başvurular 18 Ocak’ta sona ererken Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Haziran ayında yapılacak olan Lisans Yerleştirme Sınavı’yla (LYS) ile ilgili önemli değişiklik kararları alındı. ÖSYM tarafından 2017 Öğrenci Seçmi ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu yayımlanırken yapılan değişiklikler kurumun sitesinde duyuruldu. 

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından ön lisans programlarına sınavsız geçişte yerleştirme işleminin kaldırılması nedeniyle bu kurumlardan mezun olanlar ön lisans programlarına ek puanları ile yerleştirilecek. 

Yapılan düzenlemelere göre;

- Adaylar, saat 10.00’da başlayan sınavlarda saat 09.45’ten sonra; saat 14.30’da başlayan sınavlarda ise saat 14.15’ten sonra sınavın yapılacağı binalara alınmayacak.

- LYS'lerde kısa cevaplı sorulara yer verilecek.

- LYS-1’de (Matematik Sınavı) Matematik Testi bulunacak.

- Açıköğretim önlisans/lisans programlarına da puan türü konulurken puan türü programın örgün programdaki puan türü ile aynı olacak.

- Son düzenlemelerle öğretmenlik programlarında baraj puan 240 bin olarak belirlendi.

- Öğretmenlik programlarının tamamı ve İlahiyat programı ise LYS ile öğrenci alacak.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2017, 20:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202