Türkiye'yle Anlaşmak İçin Yetki İstediler

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında yapılan  Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncelleştirilmesi konusunda yeni bir gelişme yaşandı. AB Komisyonu düzenlediği haftalık toplantıda anlaşmanın güncelleştirilmesi için resmi görüşmelere başlanması amacıyla AB Konseyi’nden yetki talep etme kararı aldığını duyurdu. 

Türkiye'yle Anlaşmak İçin Yetki İstediler

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında yapılan  Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncelleştirimesi konusunda yeni bir gelişme yaşandı. AB Komisyonu düzenlediği haftalık toplantıda anlaşmanın güncelleştirilmesi için resmi görüşmelere başlanması amacıyla AB Konseyi’nden yetki talep etme kararı aldığını duyurdu. 

Komisyon tarafından yapılan açıklamada, Gümrük Birliğinin güncelleştirilmesinin 29 Kasım 2015 ve 18 Mart 2016 tarihlerinde yapılan AB-Türkiye zirve kararlarında yer aldığı hatırlatılırken, bu teklifle birlikte birlikte AB Komisyonu’nun taahhütlerini yerine getirmeye devam ettiği, Gümrük Birliği’nin AB-Türkiye arası mevcut ticari ilişkilerini yansıtarak iyileştirilmesinin tüm taraflara ekonomik fayda sağlayacağı ifade edildi. 

Gümrük Birliği Anlaşması, 31 Aralık 1995 tarihinde yürürlüğe girmişti. Güncelleştirme ile birlikte anlaşmanın günümüz şartlarına uyarlanması istenirken, bu adım hem AB hem de Türkiye tarafından gerekli görülüyor. Anlaşma yalnızca sanayi ürünlerini kapsıyor ve geleneksel tarım ürünleri bu anlaşmanın kapsamında bulunmuyor. Anlaşmanın güncelleştirilmesi ile ürün yelpazesinin tarım, hizmetler, sanayi ve kamu alımları alanlarını da kapsayacak şekilde genişletilmesi, AB’nin 3. ülkelerle imzalayacağı serbest ticaret anlaşmalarında da Türkiye’nin mağdur olmasının engellenmesi hedefleniyor. Konunun taraflar arasında müzakere edilmesi ve mutabakat sağlanmasının ardından Gümrük Birliği iyileşmesinin Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor. 

Türkiye ve AB arasında 29 Kasım 2015 tarihinde yapılan zirvede alınan kararlarda Gümrük Birliği’nin güncellenmesine de yer verilmiş, zirvenin sonuç bildirgesinin 10. maddesinde "Gümrük Birliğinin güncellenmesine ilişkin hazırlık çalışmalarının tamamlamasının ardından 2016 yılı sonlarına doğru resmi müzakereler başlatılabilecektir” ifadeleri kullanılmıştı. 18 Mart 2016 tarihinde yapılan Türkiye-AB sığınmacı mutabakatında da "AB ve Türkiye'nin, Gümrük Birliğinin güncellenmesi doğrultusunda sürdürülen çalışmaları memnuniyetle karşıladığı” cümlesine yer verilmişti. 15 Aralık’ta yapılan AB Liderler Zirvesi sonunda da liderler, AB-Türkiye mutabakatına bağlılıklarını yinelemişi anlaşmanın tüm unsurlarının uygulanmasının önemini dile getirmişlerdi. Zirvenin sonuç bildirgesinde "AB ve Türkiye'nin, Gümrük Birliğinin güncellenmesi doğrultusunda sürdürülen çalışmaları memnuniyetle karşıladığı” ifadesi kullanılarak atılan adımların önemi vurgulanmıştı. 

Tüm mutabakatlar gereği Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncelleştirilmesi için 2016 yılı sonlarına doğru resmi müzakerelere başlanması gerekiyordu. Türkiye, AB’ye konunun hızla düzenlenmesi hakkında taleplerini iletirken anlaşmada yapılacak iyileştirmenin her iki taraf için de önemli ekonomik katkılar sağlayacağına inanılıyor. Komisyonun aldığı yetkiyle birlikte görüşmelere kısa zamanda başlanması öngörülüyor. 

Türkiye AB’nin 5. büyük ticaret ortağı olurken birlik ve Türkiye arasında karşılıklı ticaret hacmi yıllık 140 milyar Avro’ya ulaşıyor. Türkiye ise toplam ticaretinin yüzde 40’ından fazlasını AB ülkeleriyle yapıyor. Türkiye’ye yapılan doğrudan yabancı yatırımların yaklaşık 3’te birinin AB’den geldiği biliniyor. 


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.