Türk lirasında görülmedik değer kaybı!

Dolar güne hızlı bir yükselişlie başlarken gün içinde yaşanan gelişmelerle yükselişini sürdürdü. Türk lirasının değer kaybetmesi ekonomi için endişeleri  artırdı. 

Türk lirasında görülmedik değer kaybı!

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yaptırım uygulanacağını açıklamasının ardından günde 5.73 TL seviyesinde başlayan dolar 6.10 lira seviyesinden 6.80 liraya yükseldi. Gün içinde gelen açıklamalarla hareketini koruyan dolar 6.46 bandında işlem görüyor. Yükselişine devam eden Euro ise 7.36 seviyesinde bulunuyor. Öte yandan Türk lirasının neredeyse bütün para birimlerine karşı değer kaybettiği de ifade edildi. 


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yeni ekonomi modelini açıklamasına rağmen piyasaların ateşinin düşmediği görüldü. Kısa bir süre durulan doların Albayrak'ın konuşmasıyla yeniden yükselişe geçmesi dikkatlerden kaçmadı. Bayburt'ta konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise doların yükselişini ekonomik savaş olarak değerlendirdi.


Dünya basını Türk lirasının hızlı değer kaybını yakından takip etti. Türkiye ekonomisinin kötüye giden durumu Avrupa tarafından büyük endişe ve risk olarak karşılandı. 

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2018, 00:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202