SGK erken emeklilik müjdesi

Sigortasız çalışan işçilere erken emekli olabilme şansı tanınacak. Yasaya göre primi eksik yatana ya da sigortası yatırılmadan çalışanlara ‘hizmet tespit davası’ açabilme hakkı geliyor.

SGK erken emeklilik müjdesi

Davayı açabilen kişi, süresi dolmadan erken emekli hakkı kazanacak. Son yılda açıklanan TÜİK verilerine göre çalışanların yüzde 35.2’si yani 10 milyon kişi sigortaya kaydı yapılmadan çalışıyor. Sigortasız çalıştıran işveren, SGK’ye giriş bildirgesi vermediği için primi ya eksik yatıyor ya da hiç yatırılmıyordu. Son kabul edilen yasaya göre bu kişilere ‘hizmet tespit davası’ hakkının tanınmasıyla binlerce kişi erken emeklilik fırsatı yakalayacak.

‘Dava açmak için bir süre şartı var’

Yargıtay, SGK’yı değil işçiyi haklı bulduğu için işçilere ‘hizmet tespit davası hakkı’ tanıyarak binlerce kişinin emekliliğini öne çekmiş oldu. Bu davaya başvuracak kişi, sigortasız çalıştığı sürenin son yılından başlayarak 5 yıl içerisinde davayı açması gerekir. Sigortasız çalışan bu hakkı kazanan kişi ölmüşse onun yakınları olan hak sahipleri de dava açabilecek.

‘Dava açmak için şahit ve sağlam belge yeterli.’

Hizmet davası açmak için elimizde sağlam belgeler ve şahit varsa bunlar 'iş mahkeme'sine gitmek için yeterli oluyor. İşte kullanılacak belgeler şunlar;

-SGK işyeri dosyası

-Sigortanın işyeri sicil dosyası

-Esnaf sicil kaydı

-İşverenin mesleki kuruluş kaydı

-Ticaret odası kayıtları

-Vergi mükellefiyet kayıtları

-Ücret bordroları

-Tanık

-Bilirkişi

‘Davanın sonucunu sorgulatmayı unutmayın!’

Hizmet tespit davasını açıp kazandığınız sürece SGK, eğer ‘hizmet tespit davası ile kazandığınız günlerin primleri ödenmedi.’ diye yazıyorsa yine en yakın ‘İş Mahkemesi’nde emeklilik talebi için tekrar dava açabilirsiniz. Davayı kazandığınız zaman biriken aylıklarınızı da alabilirsiniz.

Eksik primin yatırılıp yatırılmadığını SGK’ye giderek veya türkiye.gov.tr (e-devlet) adresi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2017, 20:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202