İran'ın Doğalgazı Kesildi, Sıra Türkiye'de

Türkmenistan borçları gerekçe göstererek İran’ın gazını kesti. Yaşanan gelişme şaşkınlık yaratırken kesintinin İran ekonomisini olumsuz etkileyeceği ifade edildi. İran’da yaşanan durum nedeniyle Türkiye’de de doğalgaz kesintileri yaşanması bekleniyor.

İran'ın Doğalgazı Kesildi, Sıra Türkiye'de

Türkmenistan borçları gerekçe göstererek İran’ın gazını kesti. Yaşanan gelişme şaşkınlık yaratırken kesintinin İran ekonomisini olumsuz etkileyeceği ifade edildi. İran’da yaşanan durum nedeniyle Türkiye’de de doğalgaz kesintileri yaşanması bekleniyor.

Türkmenistan’ın borç gerekçesiyle İran’ın gazını kesmesi ülkeyi zora soktu. İran’da yaşanan kesintinin Türkiye’yi de etkileyeceği tahmin edilirken İran’ın tahkim tarafından Türkiye lehine kesilen cezayı da ödemesi gerekiyor. 

Enerji Piyasaları ve Politikaları Enstitüsü Başkanı Volkan Özdemir, Türkmenistan’ın İran’a gönderdiği gazı kesmesine yönelik değerlendirmeler yaptı. Özdemir, İran’ın doğalgaz tüketim-üretim ile ithalat-ihracatımı normla şartlarda ucu ucuna dengelediğini belirtirken bu durumun İran’daki doğalgazın verimsiz kullanımı ile yatırım eksikliği nedeniyle gerçekleştiğini söyledi. Gerçekleşen kesintinin istenmese de ihracatı da etkilediğini dile getiren Volkan Özdemir hava koşullarında ciddi anlamda sıkıntı olursa İran’dan Türkiye’ye gaz akışında bazı kesintilerin meydana gelmesinin beklenebileceğini vurgulamıştı. İran daha önce ülkedeki hava koşullarını gerekçe göstererek Türkiye’ye gaz akışını durdurmuştu. Türkiye’nin kazandığı tahkim nedeniyle de İran’ın 2 milyar dolar ödemesi ya da bedelin gazdan mahsup edilmesi bekleniyor. Ancak İran’ın koşularının henüz 2 durum için de uygun olmadığı biliniyor. 

Özdemir, Türkmenistan’ın borç gerekçesiyle kesinti yapmasının ilginç olduğunu söylerken bu durumun İran açısından bir maddi sorun olduğunu gösterdiğini ekledi. Önemli doğalgaz ithalatçısı olan İran’ın Türkiye’den dört kat fazla gaz tüketimi yaptığına değinen Özdemir, ülkenin Türkiye’ye 8 milyar metreküp gaz ihraç ettiğini fakat daha fazlasını Türkmenistan’dan aldığını aktardı. Ülkede sektörün yatırım, teknoloji ve mali kaynak eksikliği nedeniyle verimsiz işlediği değerlendirmesinde bulunan Enerji Piyasaları ve Politikaları Enstitüsü Başkanı kesintinin ülkenin doğalgaz dengesine olumsuz yansıyacağını belirtti. 

Türkmenistan’dan alınan gaz daha çok İran’ın kuzeyinde bulunan Tebriz bölgesindeki sanayi ve konutlar için kullanılıyor. Ancak kış dönemlerinde Güney Pars sahasında üretilen gaz Tahran’daki konutlarda tüketilmesi nedeniyle kuzeye ulaşamıyor. İran, Türkmenistan’dan ithal ettiği gazı kuzey bölgelere ulaştırarak bu sorunu çözmeye çalışıyor. Ülkenin gaz ithalatı nedeniyle Türkmenistan’a olan borcunun 1.8 milyar dolar olduğu söylenirken Türkmenlerden gelen kesinti açıklaması Tahran’ın mali anlamda büyük zorluklar yaşadığı iddialarını doğrular nitelikte. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.