Dolar ve Euroda Rekor Kaybı

Piyasalardaki hareketlilik durmuyor. Dolar kuru 3,49'u aşarak rekor tazelerken Euro ilk defa 3,71'i gördü. Borsadaki sert düşüş ise bugün yüzde 2 oranına ulaştı.

Dolar ve Euroda Rekor Kaybı

Piyasalardaki hareketlilik durmuyor. Dolar kuru 3,49'u aşarak rekor tazelerken Euro ilk defa 3,71'i gördü. Borsadaki sert düşüş ise bugün yüzde 2 oranına ulaştı.

Global ve yerel gelişmelerin ardından piyasaki hareketlilik devam ediyor. Güne 3,43 seviyesinde başlayan dolar rekor tazelerken kur en yüksek 3,4920'a ulaştı. Euro ise 3,63 seviyesinden sonra hızlı bir yükseliş yaşadı. Euro ilk kez 3,70'in üzerine çıkarken 3,71 seviyesi görüldü. 

Piyasalar başkanlık sistemi tartışmalarını ve görüşmelerini de yakından takip ediyor. Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yaptığı görüşmenin ardından ortak açıklama yapıldı. İktidar partisi ve MHP'nin üzerinde anlaştığı Anayasa değişikliği teklifinin önümüzdeki hafta TBMM'ye sunulması bekleniyor.  Teklif detayları ortaya çıktığında piyasaların durumdan nasıl etkileneceği de merak ediliyor.

Amerika'daki gelişmelerin ardından Dolar önemli ölçüde değer kazandı. Ancak bu gelişmeler Türk Lirasına değer kaybı olarak yansıdı. Yılbaşından bu yana Liranın Dolar kaybı yüzde 20 oranına ulaştı. 8 Kasım ABD başkanlık seçimlerinden bu yana erime yüzde 10'u buldu. Yılbaşından bu yana Euro karşısında erime yüzde 17 oldu. 

Başbakan Binali Yıldırım ise bugün yaptığı açıklamada seçilmiş başkan Trump'ın görevinin başına gelmesinin ardından taşların yerine oturacağını ve öngörülebilirliğin aratacağını ifade etti.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye piyasasında büyük gerginlikler yaşanmıştı. Darbe girişiminin etkileri atılmaya çalışılsa da uluslararası piyasalardaki durum ve Türkiye'de yaşanan siyasi gerilimler piyasalara belirsizlik ve dengesizlik olarak yansıdı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202