Trump Oradoğu'yu ateşe verdi: Filistin intifada..!

ABD Başkanı Donald Trump, yine yerinde durmayarak Ortadoğu'daki ateşi körükledi.

Trump Oradoğu'yu ateşe verdi: Filistin intifada..!

ABD Başkanı Donald Trump, yine yerinde durmayarak Ortadoğu'daki ateşi körükledi.

İsrail askerleri ve Filistinliler arasında çatışmalar başladı. Ülkedeki Haaretz gazetesinde yer alan haberlere göre çok sayıda kişi çatışmalarda yaralandı. Batı Şeria ve Gazze'de yaşanan çatışmalar devam ediyor. Batı Şeria'da 14 protestocunun biber gazından, iki Filistinlinin de plastik mermi nedeniyle yaralandığını, Ramallah, Tulkarm ve Nablus'ta da göstericilerin sokaklara çıktığı öğrenildi.

İsrail askerleri Gazze sınırını toplananları dağıtıyor, çatışmada yaralılar var.

Ramallah, Tulkarm ve Nablus'ta yüzlerce gösterici sokağa çıkmış durumda.

Donald Trump, binlerce kilometre öteden karar vererek Kudüs'ün tamamını İsrail'in başkenti ilan etti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Trump'a teşekkür etti ve minnettarlığını duyurdu.

Kararın ardından dünya ayağa kalktı. Ancak en büyük gerginlik Filistin'de yaşanıyor. Hamas lideri İsmail Haniye, skandal kararın duyurulmasının ardından "yeni intifada" çağrısında bulundu. İsrail ordusu ise, Batı Şeria bölgesine çok sayıda tabur sevk edilmesi kararı aldıklarını açıkladı. Türkçe ayaklanma anlamına gelen "intifada", Filistin'de iki defa yaşandı. 1987 ve 2000 yıllarında Filistinliler "intifada" ilan etmişlerdi. Hamas lideri Haniye, Ramallah'ta bulunan El Fetih yönetiminden net bir tavır sergilemelerini isterken "Kudüs bütünlük içinde bir şehirdir. Doğu ya da Batı Kudüs diye bir şey yok. Kudüs Filistin'in başkentidir. İsrail'in işgalini tanımıyoruz"açıklamasında bulundu. Gazze Şeridi'nde göstericiler sabahın erken saatlerinde sokaklara döküldü. İsrail polisi ise tazyikli su ve biber gazıyla göstericilere müdahalede bulunuyor.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, kararı tanımadıklarını ve Kudüs'ün Filistin'in ebedi başkenti olduğunu sert bir dille duyurdu. Türkiye'den yapılan açıklamalarda kararın yok hükmünde olduğu ve ABD'nin barışı yok ettiği vurgulandı.

ABD'ye dünyanın dört bir yanından tepki geliyor. Irak'ta etkili Şii milis örgütü El Nucaba, Trump'ın açıklamasının ABD askerlerine yapılan saldırıları meşrulaştırdığını duyurdu. Türkiye ile birlikte pek çok ülke ABD'ye yönelik sert açıklamalar yaptı.

AB üyesi Çekya ise, dün internet sitesinde bir açıklama yaparak İsrail ve Filistin arasında barış anlaşması imzalanması öncesindeki 1967 sınırını esas alacak şekilde Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını bildirdi. İsrail'in 1967 yılındaki 6 Gün Savaşı'nda Kudüs'ün doğusunu işgal etmesi nedeniyle açıklama Kudüs'ün batısının İsrail'in başkenti olarak tanındığı anlamına geliyor. Ancak ülke, ABD'nin aksine büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e tanımayı henüz düşünmüyor. Çekya haricindeki AB üyesi ülkeler Kudüs üzerinde nihai anlaşmaya varılmadan kentin İsrail'in başkenti olarak tanınmasını daha önce kabul etmemişti. Netanyahu ise ABD'nin ardından büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıyacak birçok ülkeyle temas halinde olduklarını öne sürdü ve Batı Şeria'ya asker sevkiyatı yapıldığını doğruladı. İsrailliler ise işgal altında tutukları Doğu Kudüs'ün tarihi surlarına ABD ve İsrail bayrakları yansıtarak kutlama yaptılar.

Filistin'in yanı sıra Türkiye başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında karara karşı gösteriler yapıldı.

Kudüs, Müslümanlar, Hristiyanlar ve Yahudiler için en önemli kent olarak görülüyor. Filistinli liderler de intifada açıklamalarında ülkedeki Hristiyanları da sokaklara çağırdılar.

Avrupa Birliği ve Rusya gibi büyük güçler de Kudüs'le ilgili tek taraflı kararlara karşı çıkıyor. Bu kararların Ortadoğu genelinde yeni bir şiddet dalgasına neden olacağından endişe ediliyor. Şiddetten kaçınan Filistinliler ise İsrail'in ve ABD'nin kendilerine başka çare bırakmadığını düşünmeye başladı. Kudüs'te yaşayan Hristiyanlar da kararın tehlikeli olduğu görüşüne sahip. Kudüs'te en üst düzey Hristiyan isim olarak kabul gören Rum Ortodoks Başpiskoposu 3. Theophilos ve kentteki10 kadar diğer kilise lideri Trump'a mektup yazarak, kararın "tamir edilemez hasarlara" yol açabileceği uyarısını yaptı. Mektupta, "Kudüs ve kutsal topraklardaki nefret, çatışma, şiddet ve acıyı arttıracağı, birlik olma amacından uzaklaştıracağı ve yıkıcı bir bölünmeye doğru götüreceği" ifadeleri kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2017, 17:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202