Bosna Kasabı soykırımdan suçlu bulundu

Srebrenitsa'da 8 binden fazla Boşnak'ın katliam emrini veren, Saraybosna'da yapılan kuşatmada başrolde yer alan "Bosna Kasabı" Sırp Komutan Ratko Mladiç uluslararası mahkeme karşısına çıktı.

Bosna Kasabı soykırımdan suçlu bulundu

Srebrenitsa'da 8 binden fazla Boşnak'ın katliam emrini veren, Saraybosna'da yapılan kuşatmada başrolde yer alan "Bosna Kasabı" Sırp Komutan Ratko Mladiç uluslararası mahkeme karşısına çıktı. Mahkeme Mladiç'i soykırımdan müebbet hapis cezasına çarptırdı ve Mladiç'in insanlığa karşı suç işlediğine yönelik hüküm verdi. 

Mahkeme neredeyse tüm dünyadan takip edildi. Pek çok yayın kuruluşu mahkeme önünden canlı yayın yaptı. Bosna Hersek'te binlerce kişi şehir meydanlarına konulan televizyonlardan mahkemeyi takip etti. Boşnaklar katliama kurban giden yakınlarının fotoğraflarıyla mahkeme önüne geldi. Ancak bir provokatörün Sırp bayrağıyla mahkeme önüne gelmesi gerilimi artırdı. Boşnaklar gencin elindeki bayrağı almak istedi. Olay yerine gelen polis genci bölgeden uzaklaştırdı. 

Eski Yugoslavya için kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi "Bosna Kasabı" lakaplı Sırp komutan Ratko Mladiç için son sözü söyledi. Uluslararası mahkemede Mladiç "soykırım" ve "savaş  kanunlarını ihlal etmek"suçlarından hüküm giydi ve müebbet hapis cezası aldı. Sırp generalin insanlığa karşı suç işlediğine de resmi olarak hükmedilmiş oldu.

Mahkeme Hollanda'nın Lahey kentinde düzenlenirken Mladiç, mahkeme salonuna gülerek girdi ve burada bağırdı. Hakim bunun üzerine "Bosna Kasabı"nı mahkemeden attı. Olayın hemen ardından milyonlarca kişinin beklediği karar açıklandı. Sırp general 11 maddelik iddianamede bulunan suçlamaların 10'undan suçlu bulundu. Ratko Mladiç, ülkenin doğusunda yer alan Srebrenitsa şehrinde 1995 yılında Sırp askerler tarafından yapılan ve 8 bini aşkın Boşnak erkeğin öldürüldüğü soykırımdan, Saraybosna'da 1992-1995 yılları arasında sivillere yönelik yapılan saldırılardan ceza aldı ancak Kluc, Sanski Most,  Kotor-Varos, Prijedor, Foca ve Vlasenica şehirlerinde soykırım yapıldığı suçlamasından ceza almadı. Bu durum soykırım mağduru halkta büyük üzüntü yarattı. Hakim Mladiç için  "Srebrenitsa'daki savaş suçlarında önemli rolü var. Srebrenitsa'daki Müslüman nüfusu yok etmek istedi" ifadelerini kullandı. 

Soykırım suçlarıyla anılan generalin Saraybosna'daki savaş suçlarını doğrudan etkileyen bir isim olduğu, kente bombardımanı doğrudan yönettiği, Sırp olmayanları Bosna'dan atmaya çalışan bir suç şebekesi üyesi olduğu yine mahkeme tarafından belirtildi. Katliamcı komutan diğer suçlamalar olan yok etmek, sürgün, esir almak, öldürmek, sınır dışı etmek, insanlık dışı eylemler ve  sivillere karşı hukuka karşı saldırılardan da hüküm giydi. 

Mahkeme salonundan aktarılan görüntülerde Mladiç'in lacivert takım elbise giydiği, kırmızı kravat taktığı, gülümsediği ve baş parmağıyla her şey yolunda hareketi yaptığı görüldü.

Bosna'da yakınlarını kaybeden çok sayıda kişi kararı heyecan ve üzüntüyle takip etti. Pek çok kişinin ailesinden onlarca insanı savaş sırasında kaybettiği biliniyor. Bu nedenle karar Bosnalılar için büyük manevi önem taşıyor. Saraybosna'da bir köprüye  "Ratko Mladiç, mahkeme olmadan da suçlu olduğunu biliyoruz, hayatın boyunca bebek bezi giymeni Allah'tan diliyoruz" pankartı asıldı. 

Mladiç'in en önemli rolü oynadığı 44 ay süren Saraybosna kuşatmasında 10 binden fazla insan yaşamını yitirmişti. Srebrenitsa'da 1995 yılında gerçekleştirilen katliamda ise çocukların da aralarında yer aldığı 8 bin Müslüman erkek Sırp birlikleri tarafından öldürülmüştü. 16 yıl kaçan savaş suçlusu 2011 yılında Sırbistan'da yakalandı. Uluslararası Ceza Mahkemesi ise kapanmadan önce son kararını Mladiç hakkında verdi. Diğer bir Sırp Komutan Radovan Karaciç için geçtiğimiz sene 10 ayrı suçtan 40 yıl hapis cezası verilmişti. 

Mahkemenin karar duruşmasıyla birlikte uluslararası haber ajansları katliam fotoğraflarını servis etti. Vahşet, toplu mezarlar, işkence anları ve kafatasları görüntüleri yeniden dünyanın önüne serildi. Bosna Hersek'teki duvarlara ise 'Srebrenitsa'yı unutma' yazıları görüldü. Soykırımların üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen kurbanların kimlikleri belirlenmeye devam ediliyor. Bu yaz kimliği belirlenen 71 kurban aileleri tarafından yeniden defnedildi. 

Bosna Savaşı, Yugoslavya'nın dağılmasının ardından 1992 yılında başladı ve 1995 yılında sona erdi. Savaşta yaşamını yitiren Boşnak sayısının 100 binden fazla olduğu biliniyor. 1995 yılı Temmuz Ayın'da Ratko Mladiç ve askerleri tarafından kuşatılan Srebrenitsa BM tarafından güvenli bölge olarak ilan edilmiş ve kente Hollandalı Barış Gücü askerleri gönderilmişti. Barış Gücü askerleri kente 6 kilometre uzaklıkta olan Potacari'ye konuşlandırılmışlardı. Mladiç'in tehditleri nedeniyle yaklaşık 300 Bosnalı Hollandalı askerlerin olduğu üsse sığındı. Sırplar 300 Bosnalıyı Hollandalı askerlerin yanında katletti ve Sırp katliamcılar ile Mladiç'in olaylar sırasında Hollandalılarla eğlence yaptığı da öğrenildi. 

Kurbanların yakınları katliamı önleyemedikleri gerekçesiyle 2007 yılında Hollanda devletine dava açtı. Ancak Hollanda tarafından olayla ilgili yapılan soruşturmada askerler katliama müdahale etmeme konusunda suçsuz görüldü. Bu karar Bosnalı Müslümanlar tarafından büyük tepkiyle karşılaştı. Hollanda Yüksek Mahkemesi ise bu olayda Hollanda askerlerini sorumlu bularak ileri bir tarihte tazminat davası gerçekleştirilmesine hükmetmişti. 

İki uluslararası mahkeme tarafından soykırım olarak onaylanan Srebrenitsa Katliamı, Avrupa tarihinde kara bir leke ve 2. Dünya Savaşı'ndan sonra görülen en şiddetli olay olarak biliniyor.

Bosna Hersek'in parçası olan Sırp Cumhuriyeti'ndeki ve Sırbistan'daki bazı Sırpların "Bosna Kasabı"nı kahraman ve yaptıklarını haklı görmeleri büyük üzüntü yarattı. 

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2017, 17:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202