Bilgisayar ihbarıyla Türkleri tutukluyorlar

Çin Uygur Türklerine zulme devam ediyor.

Bilgisayar ihbarıyla Türkleri tutukluyorlar

Çin, Doğu Türkistan'da kişisel verileri toplayan bilgisayar yazılımı tarafından ihbar edilen Uygur Türklerini gözaltına alıyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından yayınlanan raporda kamu güvenli bürosunun 2016'da uygulamaya koyduğu Bütünleşik Ortak Operasyonlar Platformu adlı izleme programı aracılığıyla bireylere ait kişisel bilgilerin ve gündelik hareketlerin rıza dışında toplandığı kaydedildi.

Bu veriler sonucunda potansiyel tehdit olduğu iddia edilen kişiler fişlendi.Keyfi izleme ve gözaltına almalar ise önleyici olarak sunuluyor.

Raporda, son iki yılda program nedeniyle çok sayıda kişinin suçsuz yere alıkonulduğu, siyasi açıdan tehlikeli olarak değerlendirilen kişilerin yargı kararına bulunmadan siyasi eğitim merkezlerine gönderildiği kaydedildi. 

Polis ve kamu görevlilerinin bölgede evleri ziyaret ederek olağan dışı ve istikrarsızlık yaratabilecek her unsuru rapor etmekle yükümlü oldukları bildirilirken kitap sayısı fazla olan bireylerin de şüpheli görüldüğü, kitap sayısı ile ilgili tatmin edici açıklama yapmalarının istendiği belirtildi. 

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2018, 14:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202