8 çocuğu öldüren mobilya geri çağrıldı

İsveç menşeili firma IKEA, ABD'de 28 yılda en az 8 çocuğun ölümüne neden olduğu tespit edilen şifonyerler için yeniden geri alma çağrısı yaptı.

8 çocuğu öldüren mobilya geri çağrıldı

İsveç menşeili firma IKEA, ABD'de 28 yılda en az 8 çocuğun ölümüne neden olduğu tespit edilen şifonyerler için yeniden geri alma çağrısı yaptı. Ünlü mobilya firması çağırdığı 29 milyon şifonyer için müşterilere tamir veya geri ödeme teklifi sundu.

IKEA'nın üst düzey yöneticisi Lars Petersson tarafından yapılan açıklamada firmanın ilk defa 2016 yılı Haziran ayında yaptığı çağırmayı yineledi. ABD'de 20 Ekim'de 2 yaşındaki Josef Dudek isimli çocuk da aynı mobilya nedeniyle hayatını kaybetmişti. 

Petersson, IKEA'nın bazı şifonyerler ve komodinlerin duvara uygun sabitlenmemesi durumunda düşme tehlikesi bulunduğunu hatırlattı. Yönetici, ürünleri çağırma kampanyasını sosyal medya, internet sitesi, televizyon ve basılı yayın reklamlarıyla yaymayı hedeflediklerini de belirtti. 

Yapılan açıklamada ürünlerin kullanma kılavuzunda duvara sabitlenmesi gerektiği yönünde bilgiler bulunduğunu vurgularken talimatlara uyulması halinde güvenli olduklarını aktardı. Geri çağırma ile riskler hakkında 2 ay önce 13 milyon kişiye elektronik posta gönderildiği bilgisi de yine Lars Petersson tarafından verildi. ABD Tüketici Ürün Güvenliği Kurumu (CPSC) Başkanı Ann Marie Buerkle ise söz konusu mobilyaları alanların IKEA ile iletişime geçmesini istedi. 

IKEA tarafından çağrılan 29 milyon şifonyer için sahiplerine tamir veya geri ödeme teklifleri sunuluyor. 2002-2016 yılları arasında üretilen şifonyerler için tam geri ödeme yapılacağı ifade edilirken 2002 yılından öncesine ait olan mobilyalar için indirim kuponu verilecek. Müşterilerin talep etmesi ile firma şifonyerlerin sabitlenmesi için evlere ekip gönderiyor. 

IKEA tarafından 2015 yılında ürünlerin duvara sabitlenmesinin öneminin anlatılabilmesi için onarım kiti programı uygulamaya konmuştu. Ürünle birlikte verilen malzemeleri kullanmayan müşterilere şifonyerlerin sabitlenmesi amacıyla 300 bin tamir kiti dağıtılmıştı. 

CPSC'NİN tespitlerine göre 3 yaş altı en az 8 çocuk düşen şifonyerin altında kalmaları nedeniyle yaşamını yitirdi. Çocuklarını bu nedenle kaybeden aileler ise IKEA'ya dava açmışlar ancak ailelere 50 milyon dolar tazminat verilmesi karşılığında taraflar uzlaşmıştı.

Türkiye'de ise benzer olaylar sıklıkla yaşanırken vatandaşların duyarlı davranmamaları nedeniyle yeterli tedbirler bugüne kadar alınmadı. Türkiye'de de çok sayıda mağazası olan IKEA'nın adı geçen mobilyayı buradaki mağazalarda satıp satmadığı henüz bilinmiyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2017, 14:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202