Adil Kullanım Kotası o tarihte kalkacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan,  veri indirme hızının iyileştirilmesi ve erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması amacıyla 1 Ocak 2019 itibarıyla Adil Kullanım Noktası'nın (AKN) tamamen kaldırılacağını açıkladı.

Adil Kullanım Kotası o tarihte kalkacak

Cahit, Turhan yaptığı açıklamada, belirli bir kotayı aşması durumunda internet hızının yavaşlamasına neden olan AKN uygulamasının kaldırılması için altyapının geliştirildiğini ve kapasitenin artırıldığını vurguladı. Kapasitenin üzerinde kullanımda yavaşlama odluğunu, herkesin interneti eşit kullanması amacıyla getirilen AKN'nin internet alt yapısının geliştirilmesi ve kapasitesinin artması dolayısıyla kaldırılacağını ifade eden Turhan, abonelerin bu değişiklik için dilekçe vermesine gerek olmadığını söyledi.

Edinilen bilgiye göre, uygulama için abonelerden ilave ücret alınmayacak. Bakan Turhan,  paket ücretlerinin şirketler arasındaki rekabete göre belirlendiğini, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından denetlendiğini belirtti. 


Cahit Turhan, internetin amacı dışında kullandığında zararlı olabileceğini, sorunlu nesil yetiştirilmesine yol açabileceğini ifade etti ve "Bu tür hizmetleri maddi çıkarlar ve kötü amaçlar için kullananlar var. Bunu da kontrol etmemiz lazım" dedi.

Türkiye'de internet paket ücretlerinin yüksek olmasına rağmen Adil Kullanım Kotası bulunması büyük tepki çekiyordu. Tüketiciler konu hakkında şikayette bulunurken AKN'nin kaldırılması için geçtiğimiz yıl çalışmalara başlanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2018, 18:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner202