Bilim-Teknik Haberleri

Yerli Arama Motoru Geliştiriliyor
25 Aralık 2016, 14:49 0
Yerli Arama Motoru Geliştiriliyor
Türkiye teknoloji konusunda adımlar atmaya devam ediyor. Siber ordu kurulacağının duyurulmasının ardından Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye'nin yerli arama motoru geliştirmesi gerektiğini ve çalışmaların başladığını açıkladı. 
Türkiye Hacker Ordusu Kuruyor
24 Aralık 2016, 15:56 0
Türkiye Hacker Ordusu Kuruyor
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte siber dünya yeni bir savaş aracı olurken Türkiye de bu konuda adım atma kararı aldı. BTK düğmeye basarak siber saldırılara karşı genç bilişimcilerden oluşan bir ekip oluşturacak. Ekipte yer alacak genç hacker'lara 6 ila 10 bin lira arasında maaş ödenmesi planlanıyor. 
Sosyal Medya Devinden Yalan Haber Atağı
16 Aralık 2016, 16:28 0
Sosyal Medya Devinden Yalan Haber Atağı
Sosyal medya yalan haberlerin ve provakasyonların merkezi haline gelirken bu konuda en fazla eleştireye maruz kalan Facebook bu konuda adım atma kararı aldı. Dev sosyal medya şirketi, kullanıcıların yalan haberleri hızlıca işaretleyerek şirkete bildirmelerine imkan sağlayacak bir fonksiyon geliştirdi.
Göktürk 1 Fırlatıldı
05 Aralık 2016, 17:38 0
Göktürk 1 Fırlatıldı
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) hedef istihbaratına yönelik olan ihtiyacını karşılayacak Göktürk-1 uydusu Fransız Guyana'sından fırlatıldı. Uydunun fırlatılması nedeniyle Ankara'da yapılan törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Törende konuşma yapan Erdoğan, "Geçmişte uçak, araba, motor fabrikalarını kapatıp hazır ürün alma tuzağına bir daha kesinlikle düşmemeliyiz" ifadelerini kullandı.
Hükümetten Açıklama: Tedbir Amaçlı Kesinti
04 Kasım 2016, 15:53 0
Hükümetten Açıklama: Tedbir Amaçlı Kesinti
Dün akşam saatlerinden itibaren Türkiye genelinde internet kullanıcıları internete girmekte sıkıntı yaşıyor. Kullanıcılar özellikle sohbet ve sosyal medya uygulamalarına erişim sağlayamıyor. Konu hakkında Başbakan Binali Yıldırım'dan açıklama geldi. 
Devletten Yoksul Ailelere Ücretsiz İnternet
01 Kasım 2016, 15:56 0
Devletten Yoksul Ailelere Ücretsiz İnternet
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan yoksul vatandaşlara yönelik bir uygulamaya adım atıldı. Bakanlık Aralık ayı sonu itibariyle 300 bin kişiye ücretsiz internet imkanı sağlayacak.
Son Yılların En Büyük Meteoru Dünya'ya Çarptı
28 Eylül 2016, 13:19 0
Son Yılların En Büyük Meteoru Dünya'ya Çarptı
Dünyaya son yıllarda düşen en büyük meteor korku yarattı. Meteor Avustralya'nın Queensland eyaletine bağlı olan Gladstone kenti açıklarında denize düştü.
6. His Genlerde Gizli
27 Eylül 2016, 12:51 0
6. His Genlerde Gizli
ABD'li bilim insanlarının yaptığı bir araştırma parapsikologları sevindirirken yeni bir tartışmanın da kapısını sonuna kadar araladı. ABD'li bilim insanlarına göre 5 duyunun ötesinde algıların belirtilmesi için kullanılan 6 his bir gen tarafından kontrol ediliyor.
Tarihin En Büyük Siber Saldırısı
23 Eylül 2016, 15:58 0
Tarihin En Büyük Siber Saldırısı
Teknoloji dünyası tüm zamanların en büyük siber saldırısını yaşadı. Amerikan teknoloji devi olan Yahoo'nun 2014 yılında uğradığı siber saldırı açığa çıktı. Yahoo'nun konuyla ilgili yaptığı açıklamaya göre siber korsanlar tarafından 500 milyon kullanıcının adı, e-posta adresi, telefon numarası, doğum tarihi, karıştırılmış şifresi, hesap doğrulamak için gereken güvenlik sorusu ve cevabı ele geçirildi. 
Sonunda Bulundu!
16 Eylül 2016, 13:45 0
Sonunda Bulundu!
Sultan Abdülmecid tarafından 1851 yılında bastırılmış olan ancak basılı ve görsel hali günümüze kadar gelemeyen, yalnızca baskı kalıbı bilinen 6. emisyon 2. tertip kağıt 500 kuruş Ankara'da bir koleksiyoncuda bulundu.