ANNE SÜTÜ VE EMZİRMENİN ÖNEMİ

Anne sütü, bebek için doğal bir besin kaynağıdır. İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi, 6 aydan sonra en az 2 yaşına kadar ek besinlerle birlikte anne sütüne devam edilmesi her bebeğin hakkıdır. Şu unutulmamalıdır: İkiz ve üçüz bebeklerde bile her annenin sütü bebeğine yeter. Mama veya başka bir gıda kullanılmasına gerek yoktur. Başarılı emzirme için annenin buna inanması çok önemlidir.

Her annenin sütü bebeğinin durumuna ve yaşına uygun değişim göstermektedir. İlk 4-5 gün kollostrum denen süt salgılanır. Matür süte göre daha kıvamlı, içerdiği beta karoten nedeniyle daha sarımsı, yağ yönünden fakir, sodyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller ile bebeği enfeksiyonlardan koruyan hücre ve antikorlar yönünden zengindir. Bebeğin bu ilk sütü alması çok önemlidir. Daha sonraki dönemde matür süt oluşmaktadır. Matür sütün ilk kısmı şeker (laktoz), son kısmı yağdan zengindir. Her beslenmede bebeğin memeyi tamamen boşaltması, böylece yağlı kısmını da boşaltması, daha sonra gerekirse diğer memeye geçmesi sağlanmalıdır. Bir sonraki beslenmede diğer memeden emzirmeye başlanması sütün artması açısından önemlidir.

Anne sütünün bebek için faydaları;

-Enfeksiyon gelişme ihtimali azalır (Üst solunum yolu enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonu, barsak enfeksiyonu, menejit, sepsis gibi kan enfeksiyonu)

-Her zaman sterildir, ısısı idealdir

-Besin öğesi bileşimi bebeğin gereksinmelerine uygundur

-Koruyucu etmenleri içerir

-Sindirime yardımcı aktif enzimler içerir

-Enfeksiyonu önleyen immünglobulinler içerir

-Hormonlar ve büyüme faktörleri içerir

-Çene ve diş gelişiminde rolü vardır

-Bazı kronik hastalıklar (diyabet, çölyak hastalığı) ve obezite oluşma riskini azaltır

-Allerjiye karşı koruyucudur ve bebeği pişikten korur

-Bebeğin ruhsal,bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olur

-Ağlama nöbetleri daha az görülür

-Ani bebek ölümü sendromu (nedensiz beşik ölümü) riskini azaltır

-Lösemi, lenfoma gibi çocukluk çağı kanserlerinin görülme sıklığını azaltır

Anne sütünün anne için faydaları;

-Annenin doğum öncesi kiloya dönmesi daha kolay olur

-Doğum sonrası kanamalar oksitosin sayesinde rahmin kasılmasıyla daha az olur, böylece anemi riski azalır

-Sadece emziren anneye ilk 4 ay doğum kontrolü etkisi (kontraseptif etki)

-Anne sağlığını korur. Kalp hastalığı, hipertansiyon, diyabet gibi hastalıkları emziren annelerde daha az görülmektedir

-Ucuzdur,hazırlama sorunu gerektirmez

-Anne ve bebeği arasındaki duygusal bağı güçlendirerek sevgi dolu bir ilişkiyi kolaylaştırır

-Meme kanseri ve over (yumurtalık) kanseri daha az görülür

-Osteoporozis (kemik erimesi) daha az görülür

İlk emzirmeye mümkünse doğum odasında hemen başlanmalıdır. Bebek annenin göğsüne hemen yatırılmalıdır. Bebek her istediğinde emzirilmelidir. Sık emme prolaktin yapımını uyararak sütün artmasını sağlar. Memede süt birikimine bağlı memelerin gerginliği ve süt azalması önlenmiş olur. Emzirmeye başlamada birkaç saatlik bile olsa gecikme, başarısızlığı beraberinde getirebilir.

Doğru emzirme nasıl olmalı?

Doğru bir emzirme için bebeği göğsünüze doğru yerleştirmelisiniz. Bebeği yavaşça göğsünüze yanaştırın. Siz bebeğe doğru eğilmeyin bebeği kendinize çekin. Rahat bir şekilde oturduğunuza emin olun. Bebeğin ağzını açmasını sağlamak için meme başını bebeğin ağzına değdirin. Bu hareket bebeğin emme refleksini harekete geçirecek ve bebek ağzını açacaktır. Bebek ağzını açar açmaz memenizi tüm areola (kahverengi kısım) ağzına girecek şekilde sokun. Bebeğin alt dudağı dışa bakıyorsa, çenesi göğsünüze yapışmışsa ve areola hemen hemen görünmüyorsa bebek memeyi doğru şekilde almış demektir.

Anne sütünün yettiğini nasıl anlarız?


-Günde 6-8 kez bezini ıslatıyorsa,

-Günde 2 veya daha fazla hardal sarısı cıvık ve pürtüklü kaka yapıyorsa,

-Emdikten ve gazını çıkardıktan sonra sakinleşip uyuyorsa

-Aktifse ve sesli ağlıyorsa

-En önemlisi yeterli tartı alıyorsa (ilk ay için günde 20-30 gram) yeterince anne sütü alıyor demektir.

İlk 3-5 gün % 7-10 tartı kaybı olması normaldir, 7-10 gün içinde bebek doğum kilosuna ulaşmaktadır. Bebekler tartılırken tüm kıyafetleri çıkarılmalıdır. İlk ay 500-600 gr ağırlık artışı olması bile yeterlidir, hemen az kilo alıyor diye mamaya geçilmemelidir. Sonraki aylarda kilo alımı azalarak devam edecektir. 5. Ayın sonunda doğum kilosunun 2 katına ulaşacaktır. Bebeklerin büyümesi takip edilirken kesinlikle diğer bebeklerle karşılaştırılmamalıdır. Çünkü her bebeğin büyümesi kendine özeldir.

Annenin sütü nasıl artırılır?

Doğar doğmaz emzirme, her istediğinde emzirme, anne ve bebeğin aynı odada kalması, sadece anne sütü vermek çok önemlidir. Mama, emzik ve biberon kesinlikle kullanılmamalıdır. Annenin yeterli ve dengeli beslenmesi, yeterli sıvı alımı, dinlenmesi, huzurlu olması önemli, ama sütü artıran en önemli şey anne memesinin tam ve sık olarak boşaltılmasıdır. Ya bebek memeye düzgün tutturulup memenin tamamen boşaltılması sağlanacak, ya da eğer bebek memeyi herhangi bir sebeple (prematüre veya zayıf emen bebekler) boşaltamıyorsa anne emzirme sonrası 3 saati geçmeyecek şekilde sütünü sağıp kaşıkla, fincanla ya da enjektörle bebeğe içirecek. Ama kesinlikle mama verilmemelidir. Sağma işlemine bebek memeyi tam olarak boşaltmaya başlayıncaya kadar devam edilmelidir. Böyle durumlarda yapılan en büyük hata memenin sağılmayıp, hemen mama kullanılmaya başlanmasıdır. Her annenin sütü bebeğine yeter, bu kesinlikle unutulmamalıdır. Anne sütünün yeteceğine baştan inanılmalıdır

Emziren annelerin dikkat etmesi gereken konular

-Yeterli ve dengeli beslenmeye, yeterli sıvı alımına dikkat edilmelidir.

-Emzirirken taze meyve suyu veya süt gibi besleyici bir içecek alabilirsiniz.

-Hamilelik sırasında aldığınız vitamin ve gerekiyorsa demir desteğine özellikle doğumdan sonra ilk 2 ay devam edilmelidir.

-Bebeğinizi bir emzirme rutinine koymayı beklemeyin. Bebekler genellikle 6-8 haftada kendi rutinlerini oturturlar. Unutmayın ki bebek emdikçe, süt yapımı da artmaktadır.

-Bebekler büyümenin belli dönemlerinde anneyi az, bazı dönemlerinde çok emerler, bu dönemlerde endişeye kapılıp ek gıda veya mama vermeye kalkışmayınız.

-Bebeklere anne sütü dışında su, şekerli su, mama veya başka bir gıda vermeyi düşünmeyiniz. İlk 6 ay anne sütü bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yeter.

Doç.Dr. Aydın Erdemir

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı, Neonatoloji (Yenidoğan) Uzmanı

www.aydinerdemir.com

YORUM EKLE

banner202